مقایسه سنسور دنده عقب با دوربین دنده عقب

دوربین دنده عقب خودرو

همواره سوالات زیادی در خصوص نصب سنسور دنده عقب و یا نصب دوربین دنده عقب از ما پرسیده میشود. بنابراین تصمیم گرفتیم تا به طور خاص به معرفی هر یک از این دو پرداخته و مزایا و معایب آنها را با هم مقایسه و بررسی کنیم.

سنسور دنده عقب:

سنسور دنده عقب نوعی حسگر است که با راننده را از وجود موانع در هنگام دنده عقب و پارک کردن خودرو مطلع میسازد. این سنسور با کمک انتشار امواج صوتی یا همان التراسونیک و یا امواج الکترو مغناطیسی این تشخیص را انجام میدهد. پس از تشخیص مانع و کم شدن فاصله خودرو تا آن، سنسور از طریق آلارم و یا نمایشگر LED به راننده هشدار میدهد. دقت سنسور های الکترومغناطیسی به مراتب بیشتر از سنسور های صوتی است. در بعضی مواقع سنسور دنده عقب قادر به تشخیص موانع کوچک و یا باریک نبوده و میتواند برای خودرو و عابران خطر ساز باشد. این خطر زمانی بیشتر احساس میشود که در خودرو های شاسی بلند به دلیل کمبود دید فضای عقب خودرو احتمال بروز برخورد با مانع و تصادف بیشتر میشود.

برای مقایسه و خرید انواع سنسور دنده عقب کلیک کنید

 

دوربین دنده عقب:

دوربین دنده عقب مانند سنسور برای پارک کردن و دیدن موانع در رانندگی استفاده میشود. دوربین عقب در برخی از خودرو‌ها یک آپشن محسوب میشود و بعضی خودروها  به آن مجهزند. از موارد مهم این دوربین ها زاویه  دید آن هاست که معمولا بین ۱۸۰ تا ۳۶۰ درجه است. زاویه دید دوربین به نوع دوربین و محل نصب آن بستگی دارد. هر چه دوربین زاویه دید وسیع تری داشته باشد جزییات بیشتری را میتوان در نمایشگر دید. کاربرد دیگر این دوربین ها  فیملبرداری است. زمانی که دنده را در حالت عقب قرار میدهیم دوربین روشن می‌شود و تصاویر عقب خودرو بر روی نمایشگر نمایش داده میشود.

هنگام انتخاب دوربین به قابلیت دید در شب آن باید توجه کرد چون برخی از دوربین‌ها این قابلیت مهم را ندارند. موارد مهم در انتخاب این دوربین های عبارتند از میدان دید، وجود دید در شب و محافظت در برابر ضربه. در حالت کلی احتمال بروز برخورد و تصادف در خودرو های مجهز به دوربین عقب به مراتب کمتر از خودرو‌های مجهز به سنسور دنده عقب است.

دوربین دنده عقب

دوربین عقب بهتر است یا سنسور دنده عقب

  • دوربین عقب دید وسیع تری از اطراف خودرو به راننده میدهد  و از نمایشگر  میتوان همه جزییات را دید.
  • دوربین های دنده عقب  قابلیت دید 360 درجه دارند که  قابل تنظیم است و میتوان تنها قسمت مورد نظر را برای دیدن انتخاب کرد.
  • یکی از کاربرد‌های مهم دوربین فیلمبرداری است و میتوان اتفاقات اطراف را ضبط کرد. حتی در بعضی از مدل‌ها می‌توان تصاویر را بصورت آنلاین بر روی گوشی خود مشاهده کرد.
  • در مواقع تاریکی شب دوربین های دنده عقب کارایی بهتری دارند به دلیل اینکه دید بهتر و مناسب تری به اطراف میتوانند داشته باشند.
  • سنسور دنده عقب حساس است و در بعضی از مدل ها به سرپایینی و سربالایی عکس العمل نشان داده و به صورت اشتباه آلارم میدهند.
  • دوربین های دنده عقب  به علت اینکه با برق کار میکنند اگر برق خودرو قطع شود اتصال دوربین قطع میشود و نمیتوان از آن استفاده کرد.
  • از دوربین عقب همه موانع و اشیاء را میتوان در نمایشگر دید در صورتیکه سنسور ممکن است اشیا  خیلی کوچک را تشخیص ندهد.
  • سنسور دنده عقب اگر کثیف باشد ممکن است دقیق کار نکند و کارایی خود را از دست بدهد.
  • در حالت ثابت خودرو بعضی سنسورها عمل نمیکنند و باید ماشین در حال حرکت باشد تا موانع را تشخیص دهد. اما در حالت ثابت ماشین میتوان دوربین را روشن کرد و اطراف خودرو در نمایشگر دید.
  • سنسور های دنده عقب به مراتب ارزانتر از دوربین های دنده عقب هستند.

 

برای مقایسه و خرید انواع دوربین دنده عقب کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.