راهنمای کامل خرید لامپ خودرو

راهنمای کامل خرید لامپ خودرو

لامپ خودرو از جمله لوازم یدکی مصرفی است که همواره مورد استفاده قرار میگیرد. صاحبان خودرو تمایل دارند بنا به دلایلی مانند افزایش دید بهتر در شب، سوختن لامپ فابریک خودرو و یا تصادفات آن را تعویض کنند. اما نکاتی که باید در هنگام تعویض و یا خرید لامپ جدید برای خودرو خود در نظر داشته باشید چیست؟ در ادامه نکات مهم و کلیدی که باید در هنگام خرید لامپ خودرو به آن توجه کنید را بررسی خواهیم کرد.

انواع پایه لامپ خودرو

با توجه به نوع خودرو و هدلایت استفاده شده در آن و اینکه آیا لامپ اصلی خودرو است یا پروژکتور پایه های متفاوتی برای لامپ ها طراحی و ساخته شده است. متداول ترین نوع پایه لامپ مدل H4 است. این لامپها دارای سه پایه بوده و نور بالا و نور پایین همزمان در آن قرار دارد. لامپ خودرو مدل H7 دو پایه دارد. در مدل لامپ H1 تنها یک پایه بکار رفته است که اغلب برای پروژکتور خودرو مورد استفاده قرار میگیرد. برخی از لامپها مانند لامپ چراغ ترمز دو کنتاکت هستند. بدین معنی که دو رشته سیم با مقاومتهای مختلف در یک حباب لامپ قرار دارد که در هنگام خرید لامپ باید به آن توجه کرد.

انواع پایه لامپ خودرو

انتخاب بهترین لامپ برای رانندگی در شرایط جوی مختلف

با توجه به اینکه بیشتر در چه شرایط آب و هوایی رانندگی میکنید انتخاب لامپ مناسب از نظر رنگ و گرمای کلوین اهمیت زیادی پیدا میکند. کلوین نور سفید یا همان نور طبیعی در روز در حدود 5000 کلوین است. بنابراین هر چه کلوین لامپ به این عدد نزدیک تر باشد رنگ لامپ خودرو شما به سفید متمایل خواهد شد. هر چه از کلوین نور سفید به سمت 10000 کلوین پیش برویم، نور لامپ متمایل به آبی میشود. و هرچه از کلوین نور سفید به سمت کلوین 1000 حرکت کنیم رنگ نور لامپ به قرمز متمایل خواهد شد. بهترین نور برای شرایط جوی برفی، بارانی و یا مه استفاده از نور زرد رنگ و مایل به طلایی و یا همان مه شکن است.

کلوین یا گرمای نور لامپ خودرو

میزان وات یا توان مصرفی لامپ خودرو

توان یا وات مصرفی لامپ خودرو در حالت استاندارد حدور 55 وات تا 70 وات میباشد. در صورتیکه برای تامین نور بیشتر نیاز به استفاده از لامپ خودرو با توان بالا دارید، حتما از فیش های مخصوص یا آفتامات استفاده کنید. در غیر اینصورت حرارت ایجاد شده در پایه لامپ خودرو، باعث ذوب شدن سوکت آن و یا ذوب شدن و تغییر رنگ کاسه چراغ خودرو شما خواهد شد.

رفع کدر شدن طلق چراغ خودرو

انواع لامپ خودرو از نظر مدل

همانطور که میدانید تنوع بسیار زیادی در لامپهای خودرو از نظر مدل، پایه، گرمای کلوین و وات مصرفی وجود دارد. در هنگام خرید لامپ خودرو حتما با توجه به نوع خودرو و لامپ استفاده شده در آن برای خرید اقدام کنید. در صورتیکه میخواهید از لامپ دیگری غیر از لامپ فابریک خود استفاده کنید حتما با متخصص برق خودرو مشورت کنید. در ادامه به بررسی انواع لامپ از نظر نوع میپردازیم.

لامپ هالوژن

لامپ خودرو در دسته بندی های متفاوتی در بازار وجود دارند که متداول ترین آنها لامپ هالوژن است. این لامپ از ترکیب گاز هالوژن با رشته تنگستن ساخته شده است. بر اثر تغییر ولتاژ ایجاد شده داخل حبای لامپ رشته تنگستن روشن میشود. بسیاری از لامپهای هالوژن دو کنتاکت بوده و دو رشته تنگستن مخصوص نور بالا و نور پایین دارند. برند اسرام از معتبرترین و شناخته شده ترین شرکتها در تولید لامپهای هالوژن بشمار میرود. برندهای دیگری مانند ایگل نیز به دلیل تولید لامپهای خودرو با کیفیت مشتریان خاص خود را بدست آورده اند.

لامپ هالوژن خودرو ایگل مدل Power Vision کد 005 بسته 2 عددی

لامپ زنون

نوع دیگری از لامپهای خودرو، لامپ خودرو زنون میباشد. در ساخت این لامپها از گاز زنون استفاده شده است. گاز زنون بسیار خطرناک بوده و در صورت شکسته شدن در تصادفات ممکن است باعث خفگی شود. نور این لامپ ها بسیار خیره کننده است و باعث کاهش و اختلال در دید سایر رانندگان و بروز حادثه میشود. استفاده از این لامپها تنها در صورتی مجاز است که لامپ فابریک خودرو باشد. در غیر اینصورت از جمله تخلفات رانندگی محسوب میشود.

لامپ زنون خودرو ایگل مدل D3S 35W Plasma Xenon

هدلایت

نوع دیگری از لامپهای خودرو، لامپهای LED میباشند. این لامپها از نظر محیط زیست بدون آلایندگی و گرما هستند. استفاده از هدلایت به دلیل ایجاد نور ملایم در انواع خودروها رو به افزایش است. از لامپهای LED در نور پردازی و زیبا سازی فضای داخل کابین اتومبیل نیز استفاده میکنند. از ترکیب لامپهای LED با تکنولوژی SMD نوع دیگری از لامپها به نام هدلایت روانه بازار شده است که طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

هدلایت خودرو

برای خرید هدلایت حتما مطالعه کنید: راهنمای خرید هدلایت خودرو

راهنمای خرید هدلایت خودرو

 

دیلایت

نوع دیگری از لامپهای خودرو، دیلایت ها میباشند که گاها جنبه تزئینی داشته ولی مورد استفاده اصلی آن به هنگام روز است. هدف اصلی استفاده از دیلایت جلب توجه بیشتر برای عابران پیادهبرای جلوگیری از تصادفات میباشد. اتحادیه اروپا استفاده از دیلایت را برای انواع وسایل نقلیه از جمله اتومبیل، موتورسیکلت و دوچرخه الزامی کرده است. این قانون باعث کاهش چشمگیر تصادفات و حوادث رانندگی در این قاره شده است.

دیلایت خودرو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.