همه چیز درباره لامپ زنون خودرو

لامپ زنون خودرو HID

لامپ زنون خودرو چیست؟

لامپ زنون خودرو به چراغ HID هم معروف است و محبوبیت بالایی در بین مصرف کنندگان دارد. زنون گازی بی‌رنگ و بی‌بو است که از آن برای تولید نور در لامپ تحت شرایطی خاص استفاده می‌شود. لامپ زنون قوی‌تر و پرنورتر از لامپ‌های هالوژنی است و گاز زنونی که در آن وجود دارد باعث شده تا این لامپ نور بیشتر و درخشان‌تری تولید ‌کند. هیچ گونه رشته فلزی درون آنها نیست که همین امر باعث افزایش طول عمر و کاهش درصد سوختن و خراب شدن آن نسبت به سایر مدلها شده است.

در خودروهای خارجی زنون به صورت فابریک بر روی اتومبیل نصب میشود. اما در خودورهای داخلی از این لامپ استفاده نمیشود و برای اضافه کردن آپشن بیشتر به ماشین از آن استفاده میکنند. نور زنون به دلیل گستردگی و پرتاب نوری که دارد واکنش راننده در تاریکی را افزایش میدهد و همین امر موجب کاهش تصادفات و پایین آمدن خسارات مالی و جانی میشود. دسته ای از زنون ها در بازار وجود دارند که به نام زنون های غیر فابریکی یا یونیورسال معروف هستند که میتوان آنها را بر روی خودرو های مختلف نصب کرد. همچنین برای نصب و استفاده از این لامپ ها نیازی به تغییر در کاسه چراغ خودرو نیست و باید به صورت فابریک به چراغ خودرو وصل شود.

لامپ زنون خودرو برند اسرام

مزایا لامپ زنون خودرو

 • لامپ زنون به دلیل نوع ساختاری که دارد دارای طول عمر بیش‌تری است. رشته فلزی که داخل لامپ‌های دیگر وجود دارد حساس هستند و در طول زمان به دلیل حرکات زیاد ماشین صدمه دیده و خراب می‌شوند.
 • لامپ های زنون برای روشن شدن به نیروی بالایی نیاز دارند اما در ادامه کار نیاز به نیرو کاهش پیدا میکند در نتیجه بسیار کم مصرف تر از سایر لامپ‌ها هستند و بهره وری خوبی دارند.
 • لامپ های زنون در برابر لرزش ها مقاوم هستند.
 • یکی از مهم ترین مزیت ها در مورد لامپهای زنون روشنایی آنها میباشد که 4 الی 5 برابر روشنایی بیشتر نسبت به لامپ های هالوژن دارند و در هنگام تاریکی عملکرد فوق العاده ای دارند.
 • لامپهای زنون دارای کیفیت بالای ساخت هستند.
 • لامپهای زنون دارای شیشه با فیلترضد اشعه UVهستند.

معایب لامپ زنون خودرو

 • لامپ زنون برای روشن شدن نور بالای ماشین به چند ثانیه زمان نیاز دارد و این تاخیر  موجب می‌شود که برای نور بالای ماشین مناسب نباشد.
 • اگر این لامپ استاندارد ساخته نشود تولید نوری قوی و خیره کننده میکند که برای راننده مقابل اذیت کننده است و می‌تواند دید او را برای چند ثانیه دچار مشکل کند.
 • زنون در داخل خود مقداری جیوه و مواد سمی دارد که در هنگام تصادف و شکسته شدن میتواند برای محیط تاثیرات زیست محیطی بدی بهمراه داشته باشد.
 • اگر ترانس لامپ در تصادف ها برق مربوط به لامپ را قطع نکند و با بدنه خودرو اتصال پیدا کند، بدنه خودرو برقی بالاتر از برق شهری میتواند داشته باشد.
 • لامپ های زنون یکی از گران ترین مدلهای لامپ خودرو هستند.
 • نصب لامپ زنون غیر فابریک بر روی خودرو تخلف راهنمایی و رانندگی محسوب میشود. اگر قصد گرفتن معاینه فنی خودرو را دارید باید لامپ زنون را باز کرده و با لامپ فابریک ماشین خود جایگزین کنید.

راهنمای خرید لامپ زنون خودرو:

در سیستم روشنایی خودرو هدلایت و زنون هر کدام جایگاه خاص خود را دارند. نور زنون از هدلایت بیشتر است ولی مدت زمانی که طول می کشد تا به نور مناسب برسد طولانی تر است ولی هدلایت در همان لحظه به بالاترین نور خود میرسد.

کیفیت ساخت ترانس هم مانند هر وسیله ای مهم است و در ساخت آن از تکنولوژی های متعددی استفاده میشود. میزان انتشار نور و در کل شدت نور به توان خروجی ترانس بستگی دارد، این لامپ مناسب برای ترانس های 35w و 55w میباشد.

لامپها رنگ های مختلفی دارند که رنگ هر لامپ را با مشخصه (K) که مخفف کلوین میباشد نمایش میدهند. لامپ های زنون دارای رنگهای زیادی می باشند که از۳۰۰۰k شروع و تا ۳۰۰۰۰k ادامه دارد. کلوین درجه دمای لامپ است و تاثیری بر قدرت لامپ ندارد. هر چه این اعداد به سمت ۳۰۰۰۰ برود رنگ لامپ به رنگ آبی کشیده می شود و هر چه به طرف پایین یعنی ۳۰۰۰ برود به رنگ زرد کشیده می شود. بهترین رنگ نور لامپ های زنون 4300 کلوین می باشد که بیشترین شباهت را به لامپ های هالوژن اصلی خودرو دارد یعنی رنگ آفتابی، رنگ 4300 کلوین برای نور پایین و بالا و رنگ 5000 کلوین برای پروژکتور مناسب است.

کلوین یا گرمای نور لامپ خودرو

نسل دوم لامپ زنون خودرو

با آمدن نسل دوم لامپ های زنون نقاط ضعفی که در لامپ های نسل اول بود از بین رفت و زیمنس ترانس ها به یک سوم نسل اول رسید و زمان رسیدن به روشنایی کامل 4 ثانیه شد. لامپ های زنون نسل اول دارای ترانس های بزرگ و مصرف برق بیشتر و زمان رسیدن به روشنایی کامل 8 ثانیه است. لامپ های زنون نسل دوم مجهز به کابل مخصوصی است که با استفاده از این کابل عمر این لامپ ها به 7 الی 14 سال میرسد. کابل زیمنس دستور خاموش و روشن شدن را از کامپیوتر خودرو گرفته و برق مورد نیاز را به صورت مستقیم از باتری خودرو تامین می کند و همین باعث می شود کامپیوتر خودرو از هر گونه فشار در امان باشد و به آن آسیبی نرسد. لامپ های زنون در لحظه روشن شدن بار زیادی از مدار می کشند، نسل اول 15 آمپر و نسل دوم 4-5 آمپر در صورتیکه میزان آمپر تعریف شده در ECU برابر با 4 آمپر است.

برای مشاهده قیمت و خرید اینترنتی لامپ زنون خودرو از دیجی کالا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.