راهنمای خرید هدلایت خودرو

راهنمای خرید هدلایت خودرو

هدلایت یکی از انواع جدید لامپ‌های خودرو است که امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. لامپ هدلایت در واقع لامپ اصلی خودرو است. بازدهی نور آن بین لامپ رشته‌ای و لامپ زنون است و ۲۵۰ برابر سریعتر از لامپ رشته‌ای عمل می‌کند. هدلایت‌ با توجه به انرژی که دریافت میکنند از نور سفید تا آبی تنوع رنگ دارند. تکنولوژی LED و SMD بکار رفته در این نوع لامپ ها باعث کیفیت آن ها شده و در چراغ جلو و پروژکتورهای داخل سپر مورد استفاده قرار میگیرد. هدلایت ها لامپ های پر نور و قوی هستند که نسبت به لامپ های دیگر از مزیت هایی برخور دارند. یکی از مزایای آنها این است که به نسبت سایر لامپ ها مقاومت بیشتری دارند. در تصادفات چراغ ها و لامپ ها بیشترین صدمه را میبینند اما هدلایت ها بعد از تصادف همچنان  میتوانند به کار خود ادامه دهند.

لامپ هدلایت خودرو مدل H11 بسته دو عددی

مقایسه لامپ زنون و لامپ هدلایت خودرو

اکثر خودروهایی که از لامپ زنونی غیر فابریک استفاده میکنند به برق با ولتاژ بالا نیاز دارند و بعد از مدتی دچار مشکلات برقی خواهند شد. در ساخت لامپهای زنون نوعی گاز به کار رفته است که ممکن است در تصادفات شکسته و باعث انتشار گاز سمی و خفه کننده زنون شود. برق با ولتاژ بالا می تواند باعث برق گرفتگی و آتش سوزی شود. با وجود هدلایت ها مشکلات برقی کمتری  پیش خواهد آمد. هدلایتها طول عمر بالایی دارند بطوری که در بعضی مواقع کاسه چراغ خراب شده اما هدلایت هنوز سالم است. یکی از دلایل طولانی بودن عمر این لامپ فن کوچکی است که  برای خنک کردن چیپ ست هدلایت در پشت آن نصب میشود. هدلایت برای رسیدن به بالاترین بازدهی نوری برخلاف لامپهای زنون نیازی به گرم شدن ندارند.

مزایای هدلایت:

 • شکننده نیست.
 • عمر بالایی دارد و معمولاً خراب نمی شود.
 • کم مصرف بودن برق آن نسبت به سایر لامپها.
 • نور ملایم و مناسبی دارد که مانند لامپ زنون شدید و زننده نیست.
 • لامپ هدلایت خودرو سریع روشن میشوند و برای رسیدن به حداکثر بازدهی نیازی به گرم شدن ندارند در صورتی که لامپ زنون باید گرم شود.
 • اکثر سیستم های نوری حرارت زیادی تولید میکنند اما در این نوع لامپ ها تولید این حرارت بسیار کم است.
 • هدلایت ها به مرور زمان با کم شدن نور خراب می شوند و مانند لامپهای زنون و رشته ای به یک باره نمی سوزند.

معایب هدلایت:

 • لامپ های LED به حرارت حساسند. استفاده ی طولانی از آنها در دماهای بالا باعث فشار و یا حتی سوختن آنها میشود. برای اطمینان برای خنک ماندن لامپ ها میتوان از سیستم خنک کننده استفاده کرد. خنک ماندن لامپ ها باعث طولانی شدن عمر آنها میشود.
 • یکی از ایراداتی که میتوان به این نوع لامپ ها گرفت این است که همواره باید جریان و ولتاژ ثابتی را مصرف کنند. تغییرات ولتاژ و جریان در عمر لامپ ها تاثیر گذار خواهد بود. به این دلیل یک قطعه به نام نوسانگیر معمولا روی سیم هدلایت قرار می گیرد.
 • بازدهی لامپ ها در صورت افزایش جریان کاهش پیدا میکند و گرمای بیشتری تولید میکند که باعث کم شدن طول عمر لامپ ها میشود.
 • در صورت برف سنگین و یخبندان به دلیل نداشتن حرارت تابشی، ممکن است روی چراغ یخ زده و نور چراغ را کم کند.

راهنمای خرید هدلایت خودرو

چند نکته برای آشنایی با انواع لامپ خودرو:

 • لامپ ها دارای پایه های منحصر هستند که با کدهای H2 , H4 و H1 نام گذاری شده اند. هر یک از این کدها ابعاد و مشخصه ای دارند که بر مبنای کد مورد نظر ساخته میشود.
 • هدلایت های 4 طرفه و 2 طرفه. هدلایت ها با SMD هایی با شدت نور های مختلف هستند که در برخی از آنها 4 عدد و در برخی دیگر 2 عدد SMD بکار رفته است. هدلایت هایی که چهار  اس ام دی در آنها بکار رفته دلیلی بر اینکه پرنورتر باشند نیست. واحد لومن شدت نور لامپها را مشخص می‌کند و می‌توانند کاملاً برعکس باشند.

نکاتی برای خرید هدلایت خودرو:

در ابتدا برند هدلایت را انتخاب کرده و  اینکه برای کدام نور (نور بالا ، نور پایین، هم نور بالا و هم پایین و یا پروژکتور ) می خواهیم این هدلایت را استفاده کنیم. به دلیل اینکه هر یک از چراغ ها باید پایه ای متناسب با هدلایت داشته باشد. در واقع پایه این نوع لامپ با توجه به نوع عملکرد آن تغییر میکند. برای مثال در خودروی پراید ۱۳۲، پایه های مناسب برای نور پایین H7، نور بالا H1 و پروژکتور H3 است . مساله دیگر که باید به آن توجه کنیم این است که توان مصرفی و شدت نوردهی این لامپ ها با هم متفاوت است.

برای انتخاب توان های بالا باید توان سیم و سوکت پایه لامپ خودرو را هم بالاتر ببریم. توان مصرفی هدلایت ها یکی دیگر از مواردی است که به انتخاب هدلایت کمک می کند. شدت نور دهی با واحد لومن (LM) و توان مصرفی با واحد وات (w)  است. در موقع خرید اطلاعاتی رو بسته بندی هدلایت از  قبیل نوع پایه، لومن و توان مصرفی نوشته شده است که باید به آن توجه کرد. عددی که روی جعبه هدلایت به عنوان تاریخ مصرف درج شده است، عمر مفید آن را نشان می دهد که بر حسب دقیقه محاسبه می شود.

برای مشاهده لیست قیمت و مقایسه انواع هدلایت خودرو روی لینک کلیک کنید

انواع هدلایت خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.