نحوه نظافت داخل خودرو

نحوه نظافت داخل خودرو

یکی از کارهای مهم نگهداری خودرو شستشو و نظافت آن است که باعث میشود خودرو هم زیبایی ظاهری خود را حفظ کند و هم دیرتر فرسوده و خراب شود. برای نظافت قسمت های بیرونی و داخلی خودرو از دو روش دستی و ماشینی استفاده میشود. به شستشوی بخش های داخلی خودرو هم باید به اندازه قسمتهای بیرونی اهمیت داد. برای شستشوی  داخل کابین به روش دستی باید از محصولات تخصصی شستشوی داخل کابین استفاده کرد. فضای داخلی خودرو از مجموعه ی قطعات مختلف با ساختارهای متفاوتی ساخته شده است و هر کدام نگهداری خاص خود را می طلبد.

نظافت داخل خودرو:

نظافت صندلی ها:

ابتدا کفی ها را برداشته در صورتیکه کفی خودرو پلاستیکی است آنها را تکانده و سپس آنها را بشویید و بگذارید تا در هوای باز خشک شوند. در صورتیکه کف خودرو موکت شده باشد می توان آن را درون خودرو نظافت کرد. برای نظافت سطح داخلی خودرو  میتوانید از جاروبرقی استفاده کنید. با وصل کردن یک نازل مناسب کف خودرو را تمیز نمایید و برای نظافت صندلی ها از نازل مبل، و برای نظافت درزهای صندلی از نازل مکنده مخصوص شکاف ها استفاده کنید. برای بخش های زیرین صندلی های جلو، ابتدا صندلی را به کمک اهرم های آن به عقب حرکت دهید سپس تمیز نمایید.

نظافت قطعات داخلی کابین خودرو:

برای شستشوی داخل خودرو از مایع تمیز کننده مخصوص خودرو استفاده کنید. با استفاده از این محلول میتوان براحتی بدنه داخلی خودرو و همچنین سقف، ستون و صندلی خودرو را تمیز کرد و بوی نا مطبوع سیگار و دوده را از بین برد. برای شروع کار تمیزکننده را روی بدنه داخلی اسپری کرده و با کشیدن دستمال تمامی کثیفی و جرم و بوی نامطبوع را از داخل خودرو پاک کنید. به دلیل قدرت پاک کنندگی بالای این مواد، تمام لکه های سخت و کهنه از بین رفته و بدنه داخلی خودرو از هرگونه کثیفی و آلودگی تمیز خواهد شد. این محصول دارای محافظ بافت سقف و پلاستیک می باشد.

براق کننده داشبورد:

یکی از راه‌های زیبا سازی و محافظت داخل خودرو استفاده از واکس داشبورد است که خاصیت تمیزکنندگی و براق کنندگی طبیعی هم دارد. این محصول معطر باعث افزایش طول عمر داشبورد و قطعات لاستیکی و پلاستیکی میشود. در واقع کار اصلی واکس و اسپری داشبورد این است که لکه ها و کثیفی هایی که بر روی سطح داشبورد قرار گرفته اند را از بین ببرد و درخشش خاصی به داشبورد دهد. یکی دیگر از مزیت های آن این است که باعث ایجاد نرمی و جلوگیری از خشکی جلو داشبورد شده و مانع از نفوذ نور آفتاب و تاثیر گذاشتن آن بر روی داشبورد میشود. هنگامی که از واکس استفاده می کنید نگران ماندن چربی ها بر روی داشبورد نباشید. چون خیلی زود واکس خشک می شود. اسپری داشبورد میتواند مات کننده، براق کننده، محافظت کننده و تمیزکننده باشد که برخی از محصولات چند ویژگی را باهم دارند.

نظافت سطوح چرمی داخل خودرو:

محلول تمیز کننده و ترمیم کننده چرم برای تمیز کردن چرم صتدلی های خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. این محلول علاوه بر جنبه نظافتی جنبه محافظت از چرم خودرو را نیز دارد. این محلول باعث میشود که سطوح چرمی دیرتر فرسوده و یا خراب شوند. این مواد همچنین براق کننده ی طبیعی دارد که علاوه بر ایجاد براقیت روی چرم، از چرم در برابر خشک شدگی، ترک خوردگی و زرد شدن زود هنگام بر اثر تابش نور خورشید محافظت میکند. علاوه بر آن باعث مرطوب سازی چرم می شود که در اینصورت چرم ماشین زود از بین نمیرود.

تصفیه کننده و خوشبو کننده هوای خودرو:

آلودگی هوا یکی از مشکلات و معضلات امروزه است که می توان گفت که همه ما  درگیر آن هستیم. از آنجا که درون خودرو محیطی بسته است، استفاده از دستگاه ضدعفونی کننده هوای داخل خودرو با فیلترهایی که دارد باعث از بین بردن باکتری ها، میکروب ها و عوامل بیماری زا می شود. خصوصا این دستگاهها برای کسانی که بیماری قلبی و ریوی دارند و از آلودگی هوا رنج میبرند بسیار مناسب است. همچنین دستگاه تصفیه هوای خودرو برای اشخاصی که ساعات بیشتری از روز را در خودرو به سر میبرند بسیار ضروری است. اگر علاقه مند به خوشبوکردن هوای داخل خودرو هم هستید، میتوانید از خوشبوکننده داخل خودرو استفاده کنید. برخی از دستگاههای تصفیه هوای خودرو کاربری خوشبو کنندگی هوا را نیز دارند.

جمع بندی:

به طور خلاصه برای نظافت داخل خودرو میتوان گفت: در ابتدا کفی های خودرو را شستشو دهید. در مرحله بعد با استفاده از محلول تمیزکننده مخصوص داخل خودرو، قطعات داخلی را تمیز کرده و برای محافظت از داشبورد وکنسول جلویی از واکس مخصوص آن استفاده کنید. برای تمیز کردن و محافظت از سطوح چرمی از مایع ترمیم کننده چرم استفاده کنید. در انتها برای ضدعفونی و تصفیه هوای داخل کابین از دستگاه تصفیه هوا و خوشبوکننده ها با رایحه مورد علاقه خود استفاده کنید. حالا ماشین شما تمیز و ضدعفونی و خوشبو شده است.

این مقاله هم برای شما مفید است: مراحل و روش صحیح شستشوی خودرو چگونه است

روش صحیح شستشوی خودرو - شستشوی ماشین در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.