روشهای نگهداری از رنگ بدنه خودرو

نگهداری از رنگ بدنه خودرو

کیلر آخرین لایه رنگ بدنه خودرو است که وظیفه نگهداری و حفاظت از بدنه خودرو  را بر عهده دارد. بدون وجود کیلر رنگ مقاومتی ندارد و اگر کیلر از بین برود دیگر لایه ای به عنوان محافظ بر روی بدنه خودرو وجود نخواهد داشت و آفتاب سوختگی و دیگر مشکلات برای خودرو زودتر از حالت عادی رخ میدهد. هربار که ماشینتان را کنار خیابان پارک می‌کنید رنگ ماشینتان بر اثر عوامل طبیعی مانند نور خورشید، باد و باران و هوا، تحت تاثیر واکنش شیمیایی قرار می‎گیرد. این مساله در خودروهایی که فاقد لایه شفاف هستند پر­­­­­‌‌اهمیت ­­­تر است و می‌تواند سطح رنگ را به مرور زمان اکسید و مات کند به طوری که اصلا متوجه آن نخواهید شد.

در هر حال ماشین در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد و اصلی‌ترین دلیل آسیب دیدگی رنگ ماشین است. شاید تصور بر این باشد که باید زمان زیادی طی شود تا نور خورشید صدمه خود را به رنگ بدنه ماشین بزند اما این زمان کوتاه‌تر از آن چیزیست که تصور میشود. بنابراین نگهداری از رنگ بدنه خودرو بسیار حائز اهمیت بوده و بی توجهی به آن میتواند با عث اکسید شدن رنگ خودرو شده و به مرور زمان صدمات جبرا ناپذیر به رنگ خودرو وارد کند.

عوامل از بین برنده رنگ بدنه خودرو:

عوامل گوناگونی روی اکسید شدن و تغییر رنگ بدنه خودرو تاثیر گذار هستند که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم.

باران های  اسیدی:

قطره های باران که معمولا روی خودرو می‌مانند و به آنها بی توجهی میکنیم و خشک می‌شوند، اینها همان باقیمانده های باران اسیدی است .

شیره درختان و فضولات پرندگان:

پس از مدتی بعد از پاک کردن شیره درختان و فضولات پرندگان از بدنه خودرو متوجه میشوید که رنگ بدنه خودرو آسیب دیده است.

اکسید شدن:

اکسید شدن در خودروهایی که لایه شفاف ندارند پررنگ تر است و می‌تواند  در اثر واکنش های شیمیایی محیط اطراف به رنگ خودرو آسیب جدی بزند.

اشعه خورشید:

خودروهایی که دارای لایه شفاف هستند اکسید شدن در آنها به کندی پیش میرود. اما به هر حال اشعه خورشید به عنوان مهم ترین عامل در خراب شدن و از بین رفتن این لایه شفاف است.

واکس و پولیش نامناسب:

بعضی از واکس‌ها و پولیش‌ها استاندارد نبوده و دارای مواد نفتی هستند که می‌توانند به سطح رنگ آسیب بزنند. پس در انتخاب رنگ و پولیش دقت لازم را داشته باشید.

عوامل فیزیکی:

در انتخاب کارواش توجه بیشتری کنید. در بعضی کارواش ها از مواد شیمیایی و غیر استاندارد استفاده میکنند. بهتر است از کارواش‌ بخار برای نظافت و شستشوی خودرو استفاده کنید، نه از برس‌های دوار که باعث میشود اثر مارپیچی روی سطح لایه شفاف برجای بماند. بهتر است از دستمال‌های میکروفایبر بدون دوخت برای خشک کردن و نظافت خودرو استفاده کنید نه از دستمال‌هایی که مناسب این کار نیستند زیرا باعث ایجاد خط و خش روی لایه شفاف می‌شود.

مایع شست و شوی نامناسب:

بسیاری ماشینشان را با مایع ظرفشویی می‌شویند که باعث صدمه به رنگ بدنه می‌شود. درصورتیکه مایع ظرفشویی برای پاک کردن چربی و روغن ساخته شده است. این مواد واکس محافظ رنگ را از بین برده و باعث میشود رطوبت موجود در قطعات لاستیکی و پلاستیکی از بین ببرد.

عوامل تغییر دهنده رنگ خودرو

راه کارهای نگهداری از رنگ بدنه خودرو:

برای نگهداری از رنگ بدنه خودرو در برابر انواع آلودگی ها و در نهایت اکسید شدن راهکارهای موثر زیر را حتما رعایت کنید.

تهیه چادر ماشین:

اگر به نگهداری از رنگ بدنه ماشین خود اهمیت میدهید باید از چادر ماشین برای محافظت از رنگ خودرو استفاده کنید. بخصوص برای مواقعی که ماشین‌تان در فضای باز و زیر نور خورشید پارک می‌کنید. اما در هر حال باید ماشین را از قرار گرفتن در معرض گرد و خاک دور نگه دارید.

شستن ماشین:

بدنه ماشین را به خوبی بشویید و یا کارواش ببرید، منتظر نباشید که ماشین کثیف و آلوده شده باشد. بهتر است زمان مشخصی برای شستشوی ماشین داشته باشید. خودرو باید از هرگونه آلودگی که روی بدنه آن باقی مانده تمیز شود. این آلودگی ها فقط شامل گرد و خاک نمی‌شوند و آلودگی‌های دیگری را در خود دارد همانند چربی، اثر انگشت، برخورد حشرات ریز به بدنه ماشین و بسیاری موارد دیگر که شاید به چشم دیده نشوند.

روش صحیح شستشوی خودرو - شستشوی ماشین در منزل

 

ترمیم رنگ بدنه خودرو

روی بدنه ماشینتان دنبال آسیب دیدگی رنگ یا خط و خش بگردید. اگر این آسیب کم باشد می‌توانید با مواد ترکیبی آن را ترمیم  کنید تا به مرور زمان بیشتر نشود.

از محافظ رنگ استفاده کنید:

بعد از اتمام مواردی که گفته شد میتوان از ماده‌ای به نام محافظ استفاده کرد. این ماده می‌تواند از رنگ بدنه ماشین برای ماه‌ها محافظت کند و اشعه خورشید را هنگامی که به بدنه ماشین می‌تابد را به خوبی منعکس کند. این کار باعث می‌شود دیرتر بدنه ماشین رنگ پریده شود هر چند با رعایت نکاتی که گفته شد تا حدود زیادی می‌توانید از رنگ پریدگی بدنه ماشین جلوگیری کنید. سرامیک کردن بدنه خودرو یکی موثرترین راههای محافظت از بدنه خودرو است. همینطور میتوانید روی خودرو کاور بیرنگ بدنه خودرو بچسبانید که جلوه خاصی به خودرو خواهد داد.

چطور تغییر رنگ بدنه خودرو را ترمیم کنیم؟

برای ترمیم رنگ بدنه خودرو آسیب دیده میتوان از واکس و پولیش استفاده کرد:

  • ابتدا ماشین را با مواد شوینده مناسب و یا اسپری نظافت خودرو به خوبی تمیز کرده و خشک کنید.
  • بهتر است پولیش کاری را در یک روز گرم انجام دهید. چرا که کار با پولیش سخت در هوای گرم‌تر راحت‌تر خواهد بود. این نوع پولیش خیلی سریع خشک و سخت می‌شود و میتواند سرعت انجام کار را از شما بگیرد. ترمیم آفتاب سوختگی رنگ خودرو  را به دور از آفتاب و در فضای بسته مانند پارکینگ انجام دهید.
  • مقدار کمی از پولیش سخت را روی دستگاه پولیش بزنید. سپس دستگاه پولیش را روشن کنیدآن را به آرامی روی نواحی که رنگ آن آسیب دیده بکشید. این کار را به آرای انجام دهید و سعی کنید هر بار به یک اندازه پولیش را روی بدنه بکشید.
  • پس از اینکه تمام بدنه خودرو را پولیش کردید آن را با آب بشویید و با یک دستمال خشک و تمیز خشک کنید. دقت کنید اگر جایی از بدنه خودرو هنوز باقی مانده بود مراحل قبل را تکرار کنید.
  • در آخر برای نگهداری از رنگ بدنه خودرو از واکس استفاده کنید. واکس را به طور یکسان بر روی بدنه خودرو بزنید تا از بدنه خودروی شما محافظت کرده و آن را براق کند. هر قسمت از خودرو واکس مخصوص به خود را دارد. بنابراین در انتخاب نوع واکس دقت کنید.
  • در آخر میتوانید از مواد سرامیک بدنه خودرو استفاده کرده و بدنه خودرو را سرامیک کنید. در اینصورت نه تنها از رنگ خودرو به خوبی محافظت میکنید، بلکه جلوه خاصی هم به خودرو خواهید داد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید: چگونه ماشین خود را واکس و پولیش بزنیم

چگونه ماشین خود را واکس و پولیش کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.