چگونه ماشین خود را واکس و پولیش بزنیم

چگونه ماشین خود را واکس و پولیش کنیم

تمیز بودن اتومبیل و درخشندگی رنگ بدنه خودرو یکی از مهم‌ترین مواردی است که باعث درخشش بیشتر و جلوه‌گر شدن خودرو می‌شود و این موضوع برای مالک آن احساس غرور و هیجان ایجاد می‌کند. بنابراین تمیز بودن مداوم خودرو و حفاظت از رنگ آن در برابر زنگ زدن و خوردگی، خط و خش، آفتاب سوختگی و رنگ پریدگی از مهم‌ترین مواردی است که باید برای حفاظت و نگهداری از خودرو در نظر داشت.

برای تمیز کردن خودرو انواع شوینده و اسپری‌های تمیز کننده اختصاصی تولید شده است. مواد تمیز کننده بدنه خودرو خاصیت آنتی استاتیک دارند و باعث می‌شود تا گرد و خاک کمتری روی بدنه اتومبیل باقی بماند. این مواد بدنه خودرو را چرب نمی‌کند و خاصیت آب گریزی دارند و باعث می‌شود تا در شستشوهای بعدی خودرو سریع‌تر و راحت‌تر تمیز شده و تعداد دفعات کارواش رفتن را کاهش می‌دهد. برای مثال می‌توان به انواع اسپری بدنه خودرو، اسپری شیشه شور و ضد بخار، اسپری تمیز کننده رینگ، اسپری براق کننده لاستیک و انواع فوم تمیز کننده چرم صندلی و داشبورد اشاره کرد. همین‌طور اسپری‌های مخصوص تمیز کردن چراغ خودرو و اسپری رفع کدری چراغ خودرو ساخته و تولید شده‌اند.

برای نگهداری از رنگ بدنه نیز انواع واکس و پولیش خودرو وجود دارد که استفاده از آنها علاوه بر براق شدن رنگ بدنه خودرو، از آن در برابر گرد و غبار، گل و لای و انواع خط و خش محافظت می‌کند. واکس و پولیش باعث درخشش بیشتر رنگ خودرو شده و می‌توانند خط و خش روی بدنه را تا حدود زیادی از بین ببرند و باعث می‌شوند تا گرد و خاک کمتری روی خودرو بنشیند. اما برای استفاده باید به تفاوت ها و نحوه واکس و پولیش خودرو توجه زیادی داشت که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

مزایای استفاده از واکس بدنه خودرو

 • واکس خودرو از موادی تشکیل شده است که داخل سوراخ‌های میکروسکوپی بدنه خودرو نشسته و آنها را پر می‌کند و باعث صاف و صیقلی شدن بدنه خودرو می‌شود.
 • واکس از رنگ خودرو در برابر اشعه خورشید محافظت کرده و مانع از کم رنگ شدن و یا تغییر رنگ بدنه می‌شود.
 • واکس خودرو با پوشاندن سوراخ‌های میکروسکوپی بدنه از ورود هوا و رطوبت به داخل آنها جلوگیری کرده و مانع از زنگ زدگی و خوردگی بدنه خودرو می‌شود.
 • واکس خودرو باعث درخشندگی بیشتر رنگ خودرو شده و نظافت آن را به دلیل خاصیت آب گریزی ساده‌تر می‌کند.

نحوه ی واکس زدن ماشین:

 • در شروع برای واکس زدن خودرو  باید خودرو خوب شسته شود و خشک شود.
 • مقداری از واکس را بر روی بدنه خودرو بمالید سپس با استفاده از اسفنج آن را بر روی بدنه خودرو پخش کنید. هر بخش از بدنه خودرو که تمام شد سراغ بخش بعدی بروید. اگر واکس زدن کاپوت ماشین را شروع کردید اول کاپوت را به خوبی واکس بزنید  سپس به سراغ بخش های دیگر بروید.
 • چند دقیقه پس از واکس زدن با یک پارچه تمیز یا پنبه شروع به پاک کردن آن بخش کنید. مدت زمانی که باید طی شود  تا واکس را پاک کنید بستگی به دمای محیط هم دارد، معمولا در تابستان این زمان کمتر است. هر چقدر که واکس خودرو بیشتر در مجاورت هوا قرار گیرد پاک کردن آن هم سخت تر میشود.
 • بعد از تمام شدن واکس زدن خودرو کل بدنه را یک بار دیگر با دستمال مناسب پاک کنید تا واکس خشک شده باقی نماند. بعد از واکس زدن نباید ماشین شسته شود. می توانید بعد از یک روز  ماشین را بشویید تا چربی های باقی مانده به خوبی پاک شوند.

نحوه واکس زدن خودرو

مزایای پولیش کردن خودرو

پولیش خودرو از موادی سمباده مانند تشکیل شده است که باعث میشود تا یک لایه بسیار نازک رنگ از روی سطح بدنه خودرو برداشته شود. به همین دلیل پولیش بدنه خودرو باعث از بین رفتن خط و خش های سطحی خودرو شده و باعث درخشش و جلوه‌گر شدن رنگ خودرو میشود. علاوه بر آن پولیش به دلیل صیقلی کردن بدنه خودرو مانع از نشستن گرد و غبار بر روی خودرو میشود. درصورتیکه که عمق خط روی بدنه زیاد باشد، پولیش کاری باعث کمتر شدن عمق آن میشود. بسته به هدف پولیش کاری، باید از مواد و روش مناسب پولیش کاری استفاده کرد تا به رنگ خودرو آسیب نرسد. دو روش پولیش دستی و پولیش با دستگاه یا همان پولیش ماشینی وجود دارد که در ادامه به توضیح هر کدام میپردازیم.

روش های پولیش کاری بدنه خودرو:

پولیش کردن خودرو به دو روش پولیش دستی و پولیش ماشینی انجام میشود. هریک از این روش ها نسبت به هم مزیتی ندارند زیرا هر یک از این دو روش کاربردهای خاص خود را دارند. در واقع باید با توجه به شرایط خودرو روش پولیش کردن را انتخاب کرد. زمانی که قسمتی از بدنه‌ خودرو تو رفتگی داشته باشد استفاده از روش پولیش ماشینی کارایی ندارد بلکه در این مورد روش پولیش دستی بهتر و کاربردی‌تر است. از موارد دیگر که باعث نیاز به پولیش کاری ماشین میشود  خط و خش های بر روی بدنه‌ خودرو است  که عمق خط و خش ها میتواند نوع پولیش را مشخص کند.

شاید به موضوع چگونه چراغ های جلوی ماشین را براق کنیم علاقمند باشید

براق کردن چراغ ماشین - رفع کدری تیرگی و زردی چراغ جلو ماشین

 

مراحل پولیش زدن دستی خودرو:

 • خودرو را به خوبی بشویید و خشک کنید. شستن خودرو قبل از پولیش کردن الزامی است. در صورتی که بر روی بدنه‌ خودرو  ماده ای اضافی و کثیفی وجود داشته باشد ممکن است با پولیش کردن روی بدنه خط و خش بیفتد.
 • مساله ای که در پولیش کردن خودرو حائز اهمیت است انتخاب درست نوع پولیش است. پولیش ها با توجه به کاربردشان شدت زبری و نرمی متفاوتی دارند. پولیش چیزی به رنگ و سطح بدنه خودروی شما اضافه نمیکند بلکه لایه ای نازک از سطح را حذف میکند. یک پولیش همانطور که میتواند خودروی شما را زیبا کند در صورت انتخاب و استفاده نادرست میتواند به خودروی شما آسیب برساند.
 • درهنگام پولیش کاری سطح بدنه خودرو نباید داغ باشد و به دور از نور مستقیم خورشید باشد. داغ بودن بدنه خودرو و یا سرد بودن بیش از حد باعث ماسیده شدن پولیش روی بدنه خواهد شد و کار را سخت میکند.
 • مقداری از پولیش را روی قسمتی از بدنه بزنید و سپس با استفاده از یک دستمال پولیش را با کمی فشار در سطح بدنه بمالید. همه خراشها با پولیش قابل ترمیم نمیباشند در صورتی که عمق آنها بیشتر از ضخامت لایه بیرونی باشد ممکن است با استفاده از پولیش بتوان خراش های ایجاد شده را کوچکتر کرد.
 • پس از اتمام کار سطح پولیش شده را با یک پارچه یا حوله نرم خشک و تمیز کنید.

 مراحل پولیش زدن با دستگاه :

 • در روش پولیش ماشینی هم در ابتدا باید ماشین شسته و خشک شود. روش صحیح شستشوی ماشین را حتما مطالعه کنید
 • یک پد پولیش نرم را کمی مرطوب کنید و نیازی به خیس‌کردن کامل پد نیست مقداری رطوبت کافی است.
 • پد را روی دستگاه پولیش گذاشته و مواد لازم برای پولیش کردن را روی پد بزنید. همان‌طور که در بالا نیز گفته شد باید از پولیشی که برای بدنه‌ خودروی شما مناسب‌ تر است استفاده کنید.
 • دستگاه را به بدنه خودرو نزدیک کنید. دستگاه را در دور آرام  بگذارید و بر روی قسمت موردنظر قرار دهید. به دستگاه فشار وارد نکنید زیرا فشار زیاد بر دستگاه باعث از بین رفتن رنگ خودرو می‌شود.
 • دستگاه را همانند پولیش دستی حرکت دهید تا زمانی که خط‌ و‌خش‌های موردنظر از بین نرفته دستگاه را از بدنه جدا نکنید. در بخش‌هایی از بدنه خودرو که حساسیت بیشتری دارند کمتر فشار وارد کنید.
 • در آخر با دستمال مناسب بدنه خودرو را تمیز کنید.

نحوه پولیش کردن ماشین با دستگاه

جمع بندی:

نظافت خودرو و نگهداری از رنگ بدنه خودرو برای ایجاد حس خوب و درخشش بیشتر اتومبیل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . برای نظافت هر قسمت از خودرو، تمیز کننده اختصاصی آن تولید شده است که ترکیبات شیمیایی آن باعث دوام و طول عمر آن قسمت میشود. بنابراین برای بیشتر شدن عمر مفید خودرو از مواد شوینده مناسب برای هر قسمت استفاده کنید. واکس زدن خودرو به دلیل ایجاد یک لایه محافظ، از رنگ و بدنه خودرو در برابر خوردگی و رنگ پریدگی محافظت کرده و شستشوی آن را راحت تر و سریع تر میکند. پولیش کردن خودرو باعث بهتر شدن ظاهر خودرو میشود ولی باید در انتخاب مواد پولیش و روش پولیش کاری دقت زیادی کرد تا به رنگ خودرو آسیب نرسد. بنابراین بهتر است تا برای واکس و پولیش خودرو از متخصص آن کمک بگیرید.

برای مقایسه و خرید انواع واکس و پولیش و تمیز کننده خودرو در سایت دیجیکالا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.