10 روش کاهش مصرف سوخت موتور سیکلت

10 روش کاهش مصرف سوخت موتور سیکلت

موتورسیکلت‎ از وسایل نقلیه ای می باشد که در بین مردم رواج پیدا کرده و به دلیل استفاده آسان رفت و آمد در ترافیک ها و شهرهای بزرگ مورد استفاده عموم مردم قرار گرفته و منبع درآمدی بسیاری از افراد در شهرهای بزرگ شده است. مصرف سوخت پایین یکی از مزایای هر نوع وسیله نقلیه ای است از جمله موتورسیکلت. میزان مصرف سوخت در موتورسیکلت‎ها در مقایسه با خودروها کمتر است اما همین میزان مصرف بنزین نیز را می توان کاهش داد. موتورسیکلت‎ها مصرف سوخت نامنظمی دارند که میتوان با اهمیت دادن به مواردی باعث کاهش سوخت موتور سیکلت شد.

روشهای کاهش مصرف سوخت موتور سیکلت:

1- سرعت مناسب

به طور کلی در سرعت های پایین موتور سوخت کمتری استفاده میکند و در حداکثر سرعت بیشترین مصرف بنزین را خواهد داشت. موتورسیکلت های بزرگتر موتورهای بزرگتری دارند و به نیروی بیشتری احتیاج دارند. با توجه به اندازه موتور خود سرعتی مناسب داشته باشید.

2- لاستیک

 به دلیل اینکه نیروی به وجود آمده از موتور به لاستیک منتقل می شود، لاستیک ها می توانند تأثیر مستقیمی بر مصرف سوخت داشته باشند. اگر لاستیک کم باد شود باعث کشیدن غیرضروری نیروی جاده می شود. کم باد بودن لاستیک ها عمر آنها را نیز کوتاه می کند بنابراین تنظیم فشار باد لاستیک را فراموش نکنید.

3- ترمز

ترمزها در صورت داشتن مشکل ممکن است کشیده شده و باعث مقاومت شوند. اگر علائمی از کشیدن ترمز متوجه شدید حتما بررسی کرده و در صورت لزوم تعمیر کنید. کشیده شدن ترمز میتواند مصرف سوخت را افزایش دهد.

4- استفاده از سوخت با کیفیت

سوخت با کیفیت گرانتر است اما می تواند باعث کاهش مصرف شود. بالا بودن اکتان بنزین احتراق منظم و کامل را بهمراه دارد و در  نتیجه باعث کاهش مصرف سوخت و آلودگی می باشد. در این سال های اخیر مکمل های بنزین رونق زیادی پیدا کرده که باعث بهترشدن سوخت میشوند اما در انتخاب آن ها باید دقت کرد.

5- نگهداری و سرویس منظم

با سرویس کردن منظم موتورسیکلت حداکثر سرعت خود را خواهد داشت و سوخت کمتری مصرف خواهد کرد. با خراب شدن یا کثیف شدن روغن مقاومت موتور افزایش می یابد. این مقاومت باعث می شود موتور بیشتر کار کند و به سوخت بیشتری نیاز داشته باشد. روغن موتور را تازه و در سطح مناسب نگه دارید. به فیلتر هوا هم توجه داشته باشید که فیلتر هوای کثیف موتور را خفه می کند. تمیز بودن زنجیر و تنظیم درست آن باعث افزایش عملکرد گیربکس شده که نتیجه آن کاهش اتلاف انرژی است.

6- زمان توقف را کمتر کنید

موتورسیکلت برای گرم کردن موتور  خود نیاز دارد که چند دقیقه ای روشن کار کند. یعنی موتور بدون اینکه به جایی برود در حال مصرف سوخت است. در شهر مواردی وجودارد که توقف را بیشتر میکند و سوخت مصرف می شود مانند علائم توقف، چراغ  قرمزها، ترافیک و موارد دیگر. به همین دلیل مسافت طی شده در شهر اکثرا کمتر از مسافت طی شده در بزرگراه ها است.

7- سرعت ناگهانی

رانندگی با حداکثر سرعت، ترمزهای ناگهانی، گاز دادن، یکی از عامل اصلی افزایش مصرف سوخت است. سعی کنید بدون گاز دادن زیاد و به نرمی حرکت کنید. می توانید قبل از رسیدن به نقطه مورد نظر به آرامی سرعت خود را کاهش دهید و به کنترل مصرف بنزین کمک کنید و از ساییده شدن لنت ترمزها جلوگیری کنید.

8- سبک کردن وزن موتور

کم کردن بار و تجهیزات اضافی میتواند در کاهش مصرف سوخت بسیار موثر باشد. اگر با موتورسیکلت  هایی که مجهز به باکس های بغل و روی زین هستند رفت و آمد می کنید مصرف بالاتری را خواهید داشت. حتما پس از سفر و رفع نیاز، آن ها را از روی موتورسیکلت باز کنید تا با افزایش مقاومت هوا و مصرف سوخت مواجه نشوید.

9- رانندگی روی آسفالت

تا حد امکان در مسیر های آسفالت شده رانندگی کنید چرا که برای مسیرهای خاکی و ناهموار نیاز به مصرف سوخت بیشتری نسبت به آسفالت است.

10- استفاده از مکمل بنزین مخصوص موتور سیکلت

اگر به بنزین با اکتان بالا و یا بنزین سوپر دسترسی ندارید، مکمل بنزین پتروتکس مخصوص موتور سیکلت میتواند تا حد زیادی عدد اکتان و کیفیت بنزین را افزایش دهد. این محلول علاوه بر داشتن گواهی تایید کیفیت دارای برچسب اصالت محصول نیز میباشد. استفاده از این محصول باعث افزایش قدرت و شتاب موتور سیکلت شده و مصرف سوخت آن را کاهش میدهد. با بالا رفتن کیفیت بنزین، ضربات موتور سیکلت به دلیل بهبود چرخه احتراق به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا میکند. این محلول نانو از قطعات داخلی موتور در برابر خوردگی جلوگیری میکند.

مکمل بنزین موتور سیکلت پتروتکس مدل پتروبایک

پتروبایک مکمل سوخت موتور سیکلت

PetroBike

کاهش صدای موتور

افزایش شتاب و قدرت

کاهش مصرف سوخت

خرید پتروبایک پتروتکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *