راههای کم کردن مصرف سوخت پراید

کاهش مصرف سوخت پراید

امروزه یکی از مشکلاتی که اکثر خودرو سواران را درگیر خود کرده افزایش قیمت بنزین است. به همین دلیل چند راه حل مفید برای صرفه جویی در مصرف بنزین خودرو به شما معرفی کنیم. البته لازم به ذکر است که با توجه به این که بیشتر افراد جامعه دارای خودروی پراید هستند، این مقاله مخصوص افراد پراید سوار است. البته افرادی هم که ماشین های دیگر سوار می شوند می توانند از اطلاعات داخل این مقاله استفاده کنند. در این مقاله هم راههای کاهش مصرف سوخت پراید و سایر خودرو های داخلی و خارجی، و هم برای کاهش آلودگی هوا مفید واقع میشود.

40 روش برای کاهش مصرف بنزین خودروهای داخلی و خارجی

1- خودرو خود را سبک کنید

هر چقدر می توانید در ماشین خود از وسایل غیر ضروری و سنگین در صندوق عقب یا سایر قسمت های خودرو دوری کنید. زیرا وزن اتومبیل شما در مصرف سوخت بسیار مهم است. برای مثال به ازای کاهش هر نیم کیلوگرم میزان مصرف خودروی شما حدود 3 تا 2 درصد کاهش میابد. هر چه وزن کم تر باشد مصرف سوخت نیز کم تر است.

2-سرعت مجاز داشته باشید

هرچه سرعت خودروی شما زیاد تر باشد خودروی شما سوخت بیشتری نیز مصرف می کند. سرعت مجاز تا 40% به کاهش مصرف سوخت پراید کمک میکند، پس سعی کنید با سرعت مجاز برانید.

3- زیاد موتور را گرم نکنید

هنگامی‌که خودرو را روشن می‌کنید دقت داشته باشید نیازی نیست که بیشتر از سی ثانیه ماشین را روشن نگه‌ دارید تا موتور گرم شود. البته خودروهای جدید به‌ گونه‌ ای طراحی ‌شده ‌اند که حتی می ‌توانید در هوای سرد که موتور سرد است بدون نیاز به گرم کردن موتور رانندگی کنید.

4-خودرو خود را در مواقعی که نیاز ندارید خاموش کنید

اگر باید بیشتر از 40 ثانیه توقف کنید اجازه ندهید موتور به کار خود ادامه دهد. آن را خاموش کنید تا از اتلاف سوخت جلوگیری شود.

5- باد لاستیک ها را تنظیم کنید

دقت داشته باشید که باد لاستیک های خودرو همیشه تنظیم باشد. به ‌خصوص هنگامی که هوا سرد است (مثلاً در زمستان) زیرا باعث افزایش اصطحکاک بین تایر و زمین می شود و همچنین لاستیک‌ های کم‌ باد سریع‌ تر ساییده خواهند شد. پس سعی کنید به‌ اندازه کافی باد به تایرهای خودرو خود تزریق کنید.

6- تهویه هوا را در شرایط خاص روشن کنید

کولر (تهویه هوا) را تا جای امکان روشن نکنید. البته زمانی که سرعت شما زیاد است بهتر شیشه های ماشین را بالا بیاورید و از کولر استفاده کنید.

7- شیشه های خودرو را در شرایط خاص پایین بیاورید

بهتر است در زمانی که با سرعت در حال حرکت هستید شیشه های خود را پایین نیاورید زیرا همین پایین آوردن شیشه باعث افزایش مصرف سوخت میشود. البته در زمانی که در ترافیک هستید بهتر است به جای این که از کولر (تهویه هوا) استفاده کنید شیشه های ماشین خود را پایین بیاورید.

8- ناگهانی ترمز نکنید

یکی از علت های مصرف بالای بنزین ترمز کردن‌های ناگهانی است. پس سعی کنید در حد امکان کمتر ناگهانی ترمز کنید. برای مثال در بعضی از چراغ‌ قرمزها از کمی قبل‌ تر پای خود را از روی پدال گاز بردارید و دنده ماشین را روی خلاص بگذارید تا سرعت خودروی شما کم شود و دیگر نیازی به ترمز ناگهانی نداشته باشید.

9- ترمز دستی را بکشید

حواس خود را جمع کنید که به‌ طور حتم قبل از حرکت ترمزدستی به ‌طور کامل خوابیده باشد. در غیر اینصورت به ‌طور ندانسته سبب افزایش پیدا کردن اصطحکاک خودرو می شوید و در نتیجه باعث بیشتر شدن مصرف سوخت ماشین می شود.

10- مسیر حرکت خود را از قبل بررسی کنید

قبل از حرکت کردن در مسیرهای درون شهری سعی کنید به اخبار ترافیکی (رادیو و…) گوش کنید و یا از راه‌های دیگر مسیر خود را مورد بررسی قرار دهید. تا به راه‌هایی که بن‌بست یا ترافیک است برخورد نکنید.

11- با دنده سبک رانندگی کنید

بهتر است بیشتر با دنده سبک رانندگی کنید تا کمتر به موتور ماشین فشار وارد شود و مصرف سوخت کمتری داشته باشید.

12- لایی نکشید

از موارد دیگری که می‌تواند باعث کاهش مصرف سوخت پراید شود لایی نکشیدن است. هنگام لایی کشیدن موتور مجبور است به ‌سرعت نحوه کار خود را تغییر دهد و همین امر باعث افزایش مصرف سوخت می شود.

13- فیلتر هوا را عوض کنید

اگر فیلتر هوای موتور خودرو کثیف شده باشد و با سرعت هشتاد کیلومتر در ساعت حرکت کنید، با مصرف کردن هر لیتر بنزین به ‌طور تقریبی نیم کیلومتر کمتر به سمت جلو حرکت می ‌کنید. به ‌طور مثال اگر خودروی شما با مصرف کردن هر لیتر بنزین معادل با پانزده کیلومتر به سمت جلو حرکت می ‌کند، هنگامی‌ که فیلتر هوا کثیف شده باشد همین مقدار بنزین را مصرف می‌کند. اما معادل با 5.14 کیلومتر به سمت جلو حرکت می ‌کند.

14- شمع های خود را تعمیر کنید

سیستم جرقه زدن (شمع ماشین) بعد از مدتی کار کردن کثیف می شود و یا عمل نمی کند. در این حالت باعث افزایش میزان مصرف بنزین می شود. برای رفع این مشکل دو راه حل در پیش دارید: راه حل اول اگر شمع خراب شده است و یا عمر مصرفی آن تمام شده است، می بایست شمع قدیمی را با شمع جدید تعویض کنید. راه حل دوم در صورت کثیفی شمع می بایست، ماشین را به مکانیکی برده و شمع را تمیز کنید. البته توصیه ما به شما این است که از محلول پتروتکس با تکنولوژی نانو استفاده کنید، یکی از قابلیت های این محلول تمیز کردن شمع های موتور می باشد.

15- به معاینه فنی بروید

یکی از راه های کاهش مصرف سوخت هر خودرویی، بردن سروقت به معاینه فنی است. زیرا اگر ماشین ایرادی داشته باشد آن را تشخیص می دهد و اگر ماشین شما مصرف بنزینش زیاد باشد می توان مشکل را پیدا کرد و آن را بر طرف کرد.

16- با سرعت 80 کیلومتر برانید

با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید. بهترین راه کاهش مصرف سوخت پراید رانندگی با سرعت ۸۰ کیلومتر است. زیرا این سرعت بهینه ترین حالت در مصرف سوخت برای انواع خودرو ها می باشد.

17- زیاد نزدیک ماشین جلویی نشوید

در صورت نزدیک شدن بیش از حد به ماشین جلویی یا چسباندن به آن باعث می شوید که ترمزهای بیشتر و ناگهانی زیادی بگیرید و مصرف سوخت را بالا ببرید. در صورتی که خودروی هیبریدی دارید، دیگر لازم به رعایت این مورد نیست زیرا موتور های این نوع خودروها انرژی ترمز را به انرژیی قابل استفاده تبدیل میکند. البته همواره باید فاصله ایمنی را رعایت کرد.

18- تا خالی نشدن باک بنزین نزنید

تا خالی شدن باک بنزین نزنید، زیرا کم بودن وزن باک ماشین باعث کم شدن وزن خود ماشین می شود. در نتیجه میزان مصرف سوخت نیز کاهش می یابد.

19- استاندارد دنده عوض کنید

دنده را درست عوض کنید دنده های بالا در سرعت های پایین باعث مصرف سوخت بیشتری خواهند شد، بنابراین طبق استاندارد دنده ماشین را عوض کنید.

20- ماشین را خنک نگه دارید

در سایه پارک کنید، گرمای بیشتر باعث بخار شدن بیشتر بنزین خواهد شد بنابراین همیشه در سایه و جای خنک ماشین را پارک کنید.

21- زیاد گاز ترمز نگیرید

به آرامی شتاب بگیرید، شتاب سریع مساوی با مصرف سوخت بیشتر است بنابراین زیاد سریع شتاب نگیرید. در کل سعی کنید طوری رانندگی کنید که احتیاجی به ترمز زیاد و گاز دادن زیاد نداشته باشید. زیرا گاز و ترمز بیش از اندازه باعث مصرف بیشتر سوخت می شود.

22- نازل بنزین را را سروته کنید

بعد از بنزین زدن نازل بنزین را سر و ته کنید. نصف لیوان بنزین در نازل باقی میماند که در حالت عادی نمیتوانید از آن استفاده کنید، اما با سر و ته کردن نازل میتوانید با استفاده از جاذبه زمین بنزین را داخل باک بریزید و از هدر رفتن پول و بنزین جلو گیری شود.

23- قبل از خاموش کردن موتور تمام وسایل برقی را خاموش کنید

قبل از خاموش کردن موتور تمام وسایل برقی را خاموش کنید و شیشه ها را بالا دهید. این مورد بیشتر در خودروهای پیشرفته مهم است اما در خودرو های معمولی حتما کولر و فن را قبل از خاموش کردن ماشین خاموش کنید.

24- از تایرهای استاندارد یا نازک استفاده کنید

از لاستیک های نازک استفاده کنید. لاستیک های پهن باعث افزایش مصرف سوخت و کاهش شتاب نیز میشوند.

25- پای خود را روی کلاج نگه ندارید

بعد از تعویض دنده ماشین پای خود را روی کلاچ نگه ندارید و روی فوت رست بگذارید.

26- از سیستم های صوتی استفاده نکنید

باید به این نکته اشاره کرد که استفاده از سیستم‌های صوتی پرمصرف و بالا بودن بیش از حد صدا نیز با مصرف سوخت ارتباط دارند. به طور کلی هر چیزی که در اتومبیل بالاتر از حد تعریف شده برق مصرف کند، از دینام کار بیشتری گرفته و در نهایت موتور اتومبیل را مجبور به تولید نیروی بیشتر می‌ کند و همین موضوع باعث افزایش میزان مصرف بنزین می شود.

27- آیرودینامیک ماشین را عوض نکنید

مسئله دیگری که در کاهش مصرف سوخت پراید و البته تمامی خودروها تاثیر مستقیم دارد، ایرودینامیک اتومبیل است. برای استفاده‌های معمولی یا بهتر است بگوییم شهری بهترین کار پرهیز از ایجاد تغییرات کاذب است. می‌توان به حذف باربند اشاره کرد، تحقیقات مختلف ثابت کرده که باربند حتی در صورت خالی بودن، ایرودینامیک اتومبیل را به‌ شدت تخریب کرده و در نتیجه مصرف سوخت اتومبیل را افزایش می‌دهد.

28- زاویه چرخ ها راتنظیم کنید

مسئله دیگری که می‌توان با مراجعه به متخصص‌ های فنی خودرو آن را برطرف کرد، زاویه چرخ‌ هاست. اگر زاویه چرخ ‌ها به‌ درستی قرار نگرفته باشد، نه ‌تنها لاستیک بعد از مدتی ساییده می‌شود بلکه موتور بیش از حد کار کرده و سوخت بیشتری مصرف می‌ کند. بنابراین از میزان کردن فرمان غافل نشوید.

29- باک اتومبیل خود را کامل پر نکنید

به هیچ عنوان باک اتومبیل خود را کامل پر نکنید! همواره سعی کنید، بخشی حتی کوچک از آن را خالی نگه دارید. این موضوع نه تنها به کاهش وزن ارتباط دارد، بلکه از بخار شدن بنزین نیز جلوگیری می‌کند. زمانی که مقدار زیادی بنزین در باک اتومبیل ذخیره شده و در مدت زمانی خاص مورد استفاده قرار نگیرد، به مرور زمان بخار شده و عملا هزینه‌ای اضافه را برای شما به وجود می‌آورد. برای جلوگیری از این موضوع حتی پیشنهاد می‌شود، که از سلامت در باک نیز اطمینان پیدا کنید.

30- از خودروهای انژکتوری استفاده کنید

جدا از مصرف سوخت کمتر خودرو‌های انژکتوری به خاطر حذف کاربراتور نکته دیگری نیز وجود دارد که این نوع از اتومبیل‌ها را تبدیل به نمونه اقتصادی می‌کند. آزمایش‌های مختلف نشان می‌دهد زمانی که اتومبیل در سرازیری قرار دارد، اگر به جای قرار دادن در حالت خلاص آن را در دنده گذاشته و پدال گاز را فشار ندهیم مصرف سوخت اتومبیل به صفر می‌رسد.

نکته قابل اشاره این است که اگر راننده اتومبیل انژکتوری را در زمان رسیدن به سرازیری خلاص کند، موتور اتومبیل به صورت خودکار برای روشن ماندن کار کرده و بنزین مصرف می‌شود. در نهایت باید به این مسئله دقت کرد که حالت اشاره شده تنها مختص خودرو‌های انژکتوری است. البته لازم به ذکر است در بعضی از مواقع انژکتور های ماشین به دلایلی، همچون سوختن ناقص بنزین و یا نامناسب بودن سوخت مصرفی دچار رسوب گرفتگی انژکتور ها میشود. برای حل این مشکل نیز راه حلی وجود دارد. استفاده از مکمل بنزین پتروتکس تحت لیسانس آلمان که می تواند با استفاده از تکنولوژی نانو انژکتور ها را تمیز کند.

31- از لاستیک های رادیال استفاده کنید

لاستیک‌ها بخش دیگری از فرآیند کاهش مصرف سوخت پراید و سایر اتومبیل ها هستند. استفاده از لاستیک‌های رادیال به جای لاستیک‌هایی با عاج طرح‌دار در کاهش مصرف سوخت تاثیرگذار است. به طور کلی هر چه میزان اصطکاک اتومبیل با زمین کاهش پیدا کند، موتور نیاز به قدرت کمتری برای حرکت اتومبیل دارد و نهایتا بنزین کمتری مصرف می‌شود.

همین نکته در رابطه با استفاده از لاستیک‌های پهن‌تر از نمونه‌های معمولی و مورد استفاده در کارخانه صدق می‌کند. افزایش پهنای لاستیک مساوی است با افزایش مصرف سوخت.

32- پیش از خاموش کردن خودرو گاز ندهید

هیچ وقت پیش از خاموش کردن خودرو گاز ندهید. وقتی قبل از خاموش کردن ماشین پدال گاز را فشار می دهید و سپس سویچ را می بندید، مقداری از بنزین سوخته باقی می ماند، که باعث خراب شدن سوزن انژکتور و بد کار کردن ماشین هنگام استارت زدن می شود.

33- در باک را ببیندید

در باک بنزین خود را وارسی کنید که خوب بسته شود. زیرا به دلیل فرار بودن بنزین در صورت درست بسته نشدن درب پوش باک، بنزین تبخیر میشود.  مصرف بنزین را 1 تا 2 درصد افزایش می دهد.

34- موتور ماشین خود را تنظیم کنید

اگر خودروی شما به تنظیم موتور نیاز دارد و به خصوص اگر در آزمون معاینه فنی مردود شده است، احتمالا مصرف سوخت آن حدود 4 درصد افزایش یافته است. البته منظور از تنظیم موتور تنها پاک کردن کدهای خطا نیست. بلکه به معنای بررسی پارامترهای کارکرد موتور و وضعیت سنسورها برای تشخیص عیوب احتمالی می باشد.

35- ترمزهای ماشین خود را تنظیم کنید

عملکرد مناسب ترمزها باعث کاهش مصرف سوخت میشود. ترمز ضعیف باعث میشود که هنگام متوقف کردن خودرو نیروی بیشتری به موتور و گیربکس خودرو وارد شود و خودرو مصافت بیشتری برای ایستادن طی کند.

36- در زمستان از تایرهای مناسب استفاده کنید

در زمستان، تایر خودروی خود را با تایرهای یخ‌شکن جایگزین کنید. یا این‌ که با کمترین برفی که آمد زنجیرچرخ ببندید. در غیر این صورت موتور خودرو بیشتر کار می‌کند و بنزین بیشتری می‌سوزاند.

37- از روغن با گرانروی پایین استفاده کنید

فرقی نمی کند که خودروی خود را برای تعویض روغن به تعویض روغنی ببرید یا خودتان این کار را انجام دهید. فقط حتما کارتل را با روغنی پر کنید که پایین ترین (رقیق ترین) گرانروی توصیه شده از طرف سازنده خودرو را داشته باشد. به عنوان مثال اگر در حال حاضر از روغنی با گرانروی 10W-30 استفاده می کنید تغییر آن به 5W-30 باعث 1 تا 2 درصد کاهش مصرف سوخت خواهد شد.

38- از سلامت سوپاپ مطمئن شوید

خرابی سوپاپ ها باعث میشود سوخت از سیلندر نشت پیدا کند و باعث افزایش مصرف سوخت شود.

39- برنامه نویسی خودرو خود را تنظیم کنید

جدیدترین روش کاهش مصرف سوخت، بهینه سازی برنامه نویسی کامپیوتر خودرو (ریمپ) می باشد. که در سطح جهانی نیزشناخته شده است و به صورت قطعی مصرف سوخت خودرو را به میزان 15% کاهش می دهد.

این روش برای اولین بار توسط شرکت کاراکال تیونینگ ابداع شده، که سبب میگردد ایسیو (ECU) خودرو با بنزین های اکتان پایین و بی کیفیت کشور آداپته شود. البته پیشنهاد ما به شما این است که از محلول پتروتکس با تکنولوژی نانو استفاده کنید. این محلول میزان اکتان بنزین را افزایش داده و از ناک جلوگیری میکند.

40- نقش وایر در مصرف سوخت

وظیفه وایر در خودرو رساندن برق از کویل ‌در خودرو‌های جدید‌تر‌‌ یا دلکو ‌در خودرو‌های قدیمی ‌تر‌ به سر شمع ‌هاست. خرابی یا عدم عملکرد وایر می‌تواند باعث بد کار کردن موتور و همچنین افزایش مصرف سوخت خودرو شود.

بهترین راه حل ممکن برای کاهش مصرف سوخت پراید

درجه اکتان بنزین به خودی خود یکی از مهم‌ترین نکات موجود در زمینه کاهش مصرف سوخت است. همان‌طور که می‌دانید بنزین سوپر که در تمامی جایگاه ها عرضه می‌شود، دارای اکتان بالاتری است. نه تنها این نوع از بنزین کیفیت بهتری داشته و ضرر کمتری به موتور می‌رساند، بلکه عملکرد را نسبت به بنزین‌های معمولی با اکتان پایین بهبود داده و در نتیجه مصرف سوخت را کاهش می‌دهد. جدای از این موضوع، بسیاری در رابطه با استفاده از مکمل‌های بنزین تردید دارند.

در ابتدا بد نیست بدانید مکمل‌های موجود در دو نوع شوینده و افزایش‌دهنده اکتان قرار می‌گیرند. مکمل‌های شوینده در زمان استفاده عملکرد موتور را بهبود می‌بخشند. در مقابل مکمل‌هایی قرار دارند که اکتان بنزین را افزایش می‌دهند. افزایش اکتان رابطه مستقیمی با کاهش مصرف سوخت دارد. ما به شما مکمل بنزین یا اکتان افزا پتروتکس با تکنولوژی نانو را توصیه می کنیم.

دلایل استفاده از مکمل اکتان بوستر

اگر میخواهید پراید خود را با تعویض موتور برای کورس انداختن یا شرکت در مسابقات تقویت کنید و یا خریدار معمولی هستید، حتما نیاز به مکمل سوختی دارید تا با بالا بردن عدد اکتان بنزین مانع پدیده ناک زدن یا احتراق پیش از موعد شود.  درعین حال با استفاده از این مکمل دو منظوره پتروتکس آلمان انژکتور شما را هم تمیز میکند و بعد از استفاده از این محصول شگفت انگیز تاثیر چشمگیر آن را تجربه خواهید کرد.

 

مکمل بنزین پتروکتان پتروتکس

پترواکتان 300cc مکمل بنزین نانو تکنولوژی PetrOctane

افزایش عدد اکتان بنزین

تعدیل مصرف بنزین ماشین ها خانواده پژو

جلوگیری از خرابی زود هنگام دسته موتورها ماشین

خرید پترواکتان پتروتکس

پترو Two in one | مکمل سوخت | مکمل بنزین

پترو 2in1 300cc مکمل نانوتکنولوژی تقویت بنزین و شستشوی انژکتور ها

    ایجاد لایه محافظ نانو تکنولوژی برای جلوگیری از رسوب زدگی

افزایش درجه آرام سوزی بنزین

پاکسازی محفظه احتراق و انژکتورها

خرید پترو2in1 پتروتکس

برای اطلاعات بیشتر مقاله بهترین مکمل سوخت برای پراید را مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *