راههای کاهش مصرف سوخت خودرو

روشهای کاهش مصرف سوخت

امروزه یکی از مساله های صاحبان خودرو قیمت بالای سوخت است که باعث شده کاهش مصرف بنزین اهمیت زیادی پیدا کند. عوامل متعددی در طراحی و تولید یک خودرو وجود دارند که در میزان سوخت آن تاثیرگذار هستند. اما از طرف دیگر برخی عوامل به طور کامل به نوع رانندگی و طرز نگهداری از ماشین بستگی دارد. شیوه نگهداری درست در  راههای کاهش مصرف سوخت خودرو بسیار تاثیرگذار است. در اینجا با روشهایی آشنا میشویم که باعث کاهش مصرف بنزین میشود که شاید نسبت به آنها بی اهمیت بوده ایم.

 

راههای کاهش مصرف سوخت:

1- سرعت استاندارد

یکی از مهم‌ترین راههای کاهش مصرف سوخت خودرو حرکت با سرعت استاندارد است (سرعتی که نه کم و نه زیاد باشد). هرچه سرعت خودرو بالا رود مصرف بنزین افزایش پیدا میکند که بهتر است در صورت امکان با سرعت خیلی بالا رانندگی نکنید.

 

2- تنظیم فرمان

عبور از چاله‌ها باعث نامیزان‌ شدن فرمان و چرخ‌های خودرو می‌شود که در نتیجه مصرف سوخت به میزان ۱۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین یکی دیگر از عوارض تنظیم‌ نبودن چرخ فرسایش سریع‌تر آج لاستیک‌ها است. هنگام رانندگی خودرو به سمت راست یا چپ انحراف پیدا می‌کند یا در حرکت مستقیم فرمان در حالت وسط میزان نیست.

 

3- استفاده از روغن موتور مناسب

استفاده از روغن‌ موتور یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در کاهش مصرف سوخت است که این میزان از کاهش به دو تا سه درصد می رسد. به‌طور مرتب روغن موتور ماشین خود را بررسی کنید که متوجه کم یا زیاد بودن آن شده و مقدار آن را تنظیم کنید.

 

4- خاموش کردن خودرو هنگام توقف

خاموش‌کردن خودرو در زمان توقف ماشین یکی از روش‌های کاهش مصرف سوخت بنزین است. بنابراین زمان توقف‌ طولانی پشت چراغ قرمز، کنار خیابان یا زمانی که منتظر کسی هستید ماشین خود را خاموش کنید. همچنین برای گرم‌کردن درجای موتور بیشتر از یک دقیقه زمان نگذارید که منجر به هدر رفتن بنزین شود.

 

5- تنظیم موتور

خودرویی که موتور آن تنظیم نیست مصرف بنزین آن حدود چهار درصد افزایش پیدا می‌کند. در تشخیص ایرادات موتور باید تک تک موارد بررسی شود و تمام ایرادها رفع شود تا مصرف سوخت کاهش پیدا کند.

 

6- فشار باد لاستیک ها

اگر فشار باد لاستیک ها درست تنظیم نشود تاثیر مستقیمی در افزایش مصرف سوخت و همچنین فرسایش سریع آج لاستیک دارد. بنابراین فشار باد لاستیک‌ها را به‌‌طور مرتب بررسی کرده و آن را همیشه در حالت استاندارد قرار دهید. میزان فشار باد تایر هر خودرویی توسط سازنده آن مشخص شده است اما در زمستان به دلیل تغییرات آب و هوایی بهتر است که مقدار آن را کمی کاهش دهید.

 

7- قرار ندادن پا روی ترمز در زمان توقف

یکی دیگر از روش ها قرار ندادن پا روی پدال ترمز خودرو هنگام توقف است. حدود ۳۵ درصد میزان استفاده بنزین را افزایش می‌دهد که رقمی بسیار زیاد است. علاوه بر آن نگه‌داشتن پا روی پدال منجر به فرسایش سریع لنت ترمز هم می‌شود.

 

8- ترمزگیری و شتاب گیری سریع

ترمزگیری در سرعت بالا و شتاب‌گیری زیاد در سرعت کم تلنگری برای موتور می باشد که باعث میشود مصرف سوخت افزایش پیدا کند. به دلیل اینکه سرعت به یک‌باره کم یا زیاد ‌شود موتور بنزین بیشتری را مصرف می‌کند.

 

9- کنترل و بررسی درب باک بنزین

درصدی از خودروها یا درب باک معیوب دارند یا اصلا درب باک ندارند که هر دو مورد میتوانند از دلایل احتمالی افزایش مصرف سوخت باشند و با کمترین هزینه قابل برطرف کردن میباشد.

 

10- سبک بودن وزن خودرو

هر چقدر که وزن ماشین بیشتر باشد میزان استفاده از سوخت بالاتر می‌رود. بنابراین وسایل اضافه و غیرضروری داخل ماشین (به‌خصوص در صندوق عقب) را از آن خارج کنید تا وزن خودرو کمتر شود. 

 

11- کم کردن استفاده از کولر:

استفاده از کولر مصرف سوخت خودرو را افزایش خواهد داد. سعی کنید تا جایی که امکان دارد از کولر استفاده نکنید.

 

13- تعویض فیلتر هوا:

در بازه‌های زمانی معین فیلتر هوا را بررسی و در صورت لزوم تعویض کنید. فیلتر هوای کثیف منجر به اختلال در جریان ورود هوا به موتور شده و منجر به احتراق ناقص می‌شود. به همین دلیل موتور نیروی کمتری نسبت به حالت استاندارد تولید می‌کند. باید فشار بیشتری به پدال گاز وارد شود که این امر به‌راحتی می‌تواند مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد.

 

14- پیش از خاموش کردن خودرو گاز ندهید:

متاسفانه بسیاری از افراد قبل از خاموش کردن خودرو چندین بار پدال گاز را می‌فشارند! این کار نه تنها فایده ای ندارد بلکه باعث فرسودگی زودرس سیلندرها و افزایش مصرف سوخت خودرو خواهد شد.

 

15- رانندگی با شیشه‌های بسته:

پایین بودن شیشه‌ها خودرو باعث افزایش مقاومت هوا شده بخصوص در اتوبان که سرعت بالا می باشد، در نتیجه مصرف سوخت خودرو  بالا میرود. 

 

16- استفاده از مکملهای بنزین:

اگر در جایی هستید که به بنزین با کیفیت دسترسی ندارید و اتومبیل شما برای استفاده از بنزین با عدد اکتان بالا طراحی شده است، استفاده از مکمل بنزین با کیفیت و اصل به کاهش مصرف سوخت، افزایش شتاب و سلامت خودرو شما کمک خواهد کرد.

 

مکمل سوخت 2 در 1 پتروتکس افزایش عدد اکتان کاهش مصرف سوخت شستشوی مسیر سوخت رسانی

پترو2in1 300cc  مکمل  تقویت بنزین و شستشوی انژکتور هاPetro2in1

ایجاد لایه محافظ برای جلوگیری از رسوب زدگی

افزایش درجه آرام سوزی بنزین

پاکسازی محفظه احتراق و انژکتورها

خرید مکمل پترو 2in 1 پتروتکس

مکمل سوخت پتروتکس مدل پترو بریز

محلول احیا کننده کاتالیست و پاکسازی محفظه احتراق 

 Petro Breath

 موثر در سنسور اکسیژن

پاکسازی محفظه احتراق و سوپاپ ها

کاهش دهنده NOx در ماشین ها

خریدمکمل پترو بریز پتروتکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *