مراحل و روش صحیح شستشوی خودرو چگونه است

روش صحیح شستشوی خودرو - شستشوی ماشین در منزل

نظافت و شستشوی خودرو:

مراقبت و نگهداری ماشین میتواند در سالم ماندن آن تاثیر بسزایی داشته باشد. یکی از مراقبتهای ظاهری خودرو محافظت از رنگ  خودرو است که تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی خودرو دارد. شستن منظم همراه با خشک کردن میتواند محافظت بیشتری از ظاهر بدنه ی خودرو کند. و  همچنین یکی از مهم ترین عامل های فروش خودرو سلامت رنگ آن است. عوامل مختلفی که بر روی رنگ بدنه خودرو تاثیر میگذارند عبارتند از میزان گرمی و یا سردی هوا، رطوبت موجود در هوا، میزان گرد و غبار و از همه مهم تر آلودگی هوا که در شهرهای بزرگ بسیار زیاد است. بنابراین نحوه ی شستشوی صحیح بسیار با اهمیت بوده و اگر درست انجام نشود، نه تنها از رنگ خودرو مراقبت نمیشود بلکه باعث تخریب رنگ خودرو هم میشود. البته شستن بیش از حد ماشین هم ممکن است که ماشین را کدر کند.

 

روش صحیح شست و شوی خودرو:

زمان مناسب برای شستن خودرو

بهتر است در روز نیمه آفتابی یا در سایه خودروتان را بشویید و از شستن خودرو در روزهای آفتابی پرهیز کنید. نور خورشید موجب خشک شدن سریع ماشین و ایجاد لکه بر روی بدنه ماشین میشود. قبل از شستن خودرو تمامی قسمت های ماشین را با شلنگ آب بگیرید تا مواردی مثل چوب میوه، فضولات پرندگان، حشرات مرده و شیره درختان از سطح خودرو پاک شوند. اگر این موارد روی خودرو باقی بماند با کشیدن اسفنج ممکن است رنگ اتومبیل آسیب ببیند.

انتخاب شوینده مناسب خودرو

هنگام شستن خودرو از دو سطل استفاده کنید و داخل یک سطل آب و شوینده و داخل سطل دیگر آب تمیز بریزید. هنگام شستشوی ماشین اسفنج را مرتبا بشویید و آب آن را بگیرید و سپس داخل آب و کف فرو ببرید. یکی از اشتباه هاتی که در شستن خودرو ممکن است انجام دهید آب کشیدن اسفنج کثیف داخل سطل دارای شوینده است.  اگر این کار را انجام دهید در واقع خودرو  تمیز نمیشود بلکه آلودگی ها به همه قسمت های خودرو پخش خواهد شد. توجه داشته باشید که  از مواد شستشو خودرو و یا شامپو خودرو استفاده کنید که در ادامه به توضیح آن هم میپردازیم:

مایع شستشوی نامناسب یکی دیگر از مواد شیمیایی است که می تواند به رنگ خودرو آسیب جدی برساند. توجه داشته باشید که مایع شستشویی که برای شستن بدنه خودرو استفاده میشود قلیایی باشد، زیرا مواد اسیدی برای رنگ خودرو بسیار آسیب رسان است. پیشنهاد میشود که از مایع شستشوی مخصوص خودرو استفاده کنید. از مایع ظرفشویی، صابون لباس شویی و دیگر پاک کننده های خانگی هنگام شستن ماشین پرهیزکنید. برای شستشوی ماشین میتوانید از شامپو خودرو استفاده کنید که برای اینکار طراحی و تولید شده است.

این محصول ساختار متناسب با رنگ خودرو را دارد و با ایجاد کف مخصوص  آلودگی ها، دوده، ذرات ریز گرد وغبار، گل و لای و دیگر کثیفی ها را به راحتی از بین میبرد. علاوه بر آن مانند بسیاری از شوینده های غیر تخصصی هیچ صدمه ای به رنگ خودرو وارد نمی کند. شامپو خودرو سطح ماشین را براق میکند و برای شستشوی سپر، رینگ و بدنه تمام خودرو قابل استفاده است. شستن ماشین با این شامپو موجب کاهش چسبندگی آلودگی ها شده و ماشین برای مدت بیشتری در شرایط عادی تمیز خواهد ماند.

روش استفاده از شامپو شستشوی خودرو

برای استفاده از شامپو خودرو ابتدا مقدار کمی( اندازه یه درب شیشه نوشابه)  شامپو را با یک سطل آب مخلوط کنید به خوبی کف میکند و برای یکبار شستشوی ماشین کافی است زیرا غلظت خوبی دارد و یک شامپو را میتوان برای چندین بار شستشوی خودرو استفاده کرد. یکی دیگر از ویژگی های شامپو ماشین آب گریزی آن است که یک مزیت محسوب میشود. رایحه خویی دارند و دارای قیمت های مناسبی هستند. نوع دیگر این شامپوها شامپو واکس است که علاوه بر کار شامپو کار واکس را هم انجام میدهد. با ایجاد لایه محافظتی روی بدنه خودرو،  از چسبیدن هر گونه آلودگی روی بدنه خودرو جلوگیری کرده و باعث میشود در شستشوی بعدی آلودگی و ذرات ریز به همراه لایه واکس به راحتی از روی بدنه جدا شود.

شما به خواندن این مطلب علاقمند هستید: روشهای نگهداری از رنگ بدنه خودرو

نگهداری از رنگ بدنه خودرو

انتخاب دستمال و حوله مناسب خودرو

عمل شستشو را با ملایمت انجام دهید و از اسفنج هایی که مخصوص خودروها هستند استفاده کنید. این اسفنج ها به خوبی کف میکنند و نرم هستند و مانع از ایجاد خط و خش در هنگام شستشوی خودرو می شوند و آب را به خوبی جذب میکنند. پس از کثیف شدن می توانید آنها را بصورت دستی و یا با ماشین لباسشویی با آب سرد بشویید.

خشک کردن خودرو به اندازه شستن آن اهمیت دارد وقتی آب بخار میشود قطره ها ناپدید می شوند اما مواد معدنی موجود در آنها باقی می مانند و در صورت خشک نکردن خودرو لکه بر روی سطح خودرو ایجاد می کنند. برای خشک کردن از دستمال میکروفایبر بدون لبه دوخت که به رنگ بدنه خودرو آسیب نمی زند استفاده کنید و قسمت های مختلف خودرو را خشک کنید. از این حوله برای جذب و پاک کردن آب استفاده کنید. با توجه به کیفیت و ماندگاری بالای دستمال ها و حوله های مایکروفایبر می توان از آنها به دفعات استفاده شود.

دستگاه شستشوی خودرو

یکی دیگر از ابزارهای شستشوی خودرو کارواش خانگی است. با استفاده از این دستگاه شما میتوانید علاوه بر شستشوی خودرو در منزل، حیاط و یا سطوح دیگر را به خوبی بشویید. این دستگاهها کارآمدی بسیار بالایی در از بین بردن انواع آلودگی ها از روی سطح بدنه خودرو دارند و با صرفه جویی در هزینه و زمان و کم کردن دفعات رفتن به کارواش، بازگشت هزینه بسیار بالایی دارند. علاوه بر کارواش خانگی که معمولا با آب کار میکنند میتوان از دستگاه کارواش بخار استفاده کرد. این دستگاه با ایجاد بخار آب در دما و فشار بالا علاوه بر برطرف کردن آلودگی ها، سطوح را با کیفیت بسیار بالایی ضد عفونی میکند. از دستگاه کارواش بخار علاوه بر شستشوی بدنه خودرو میتوان برای تمیز کردن سطوح داخلی کابین خودرو مانند تودری ها، کانال های ایر کاندیشن، سقف، جلو داشبورد و زیر پایی ها استفاده کرد.

 

این مقاله رو از دست ندید: راهنمای خرید کارواش خانگی

کارواش خانگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.