اکتان بنزین چیست و مزایای استفاده از اکتان بوستر

قدرت مکمل بنزین را دست کم نگیرید1

اکتان بنزین چیست: اکتان بنزین باعث افزایش عدد اکتان سوخت میشود که یکی از ارزان‎ترین راه‎هایی است که می‎تواند باعث کاهش مصرف سوخت و میزان آلایندگی مونوکسید کربن شود. اکتان ( octan) هیدروکربنی است که از نفت به دست می‌آید. عدد اکتان معیاری برای نشان دادن مقاومت بنزین یا دیگر سوخت‌ها در مقابل گرما و فشار است. هر چه عدد اکتان سوخت بیشتر باشد آن سوخت در مقابل احتراق فشار و گرما مقاوم تر است. یا به تعریفی دیگر در شرایط نامناسب سوخت هایی با اکتان بالاتر کمتر احتمال دارد که دچار سوخت ناقص شوند. با استفاده از مکمل بنزین که کیفیت بنزین را  افزایش میدهند میتوان از صدمه های احتمالی به موتور خودرو جلوگیری کرد.

به همین دلیل خودروهای جدید که از موتورهای تراکم بالاتر استفاده میکنند، برای حداکثر بازده و کاهش گازهای خروجی مضر به حداکثر فشرده سازی قبل از سوخت در موتور نیاز دارند، در این صورت اگر در خودرو‌های امروزی بنزین با اکتان پایین برای موتور استفاده شود موتور خودرو دچار ناک می‌شود.

عدد اکتان سوخت معمولی ۸۷ و سوخت عالی ۹۴ است، بنزین با عدد اکتان بالا به‌ طور متوسط ۱۰ درصد در مصرف سوخت خودرو صرفه‌جویی می‎کند، همچنین خودروهایی که در مسابقات اتومبیل‌رانی شرکت می‌کنند باید از سوخت دارای اکتان (octan) بالاتر در حد ۹۸ استفاده شود و برخی از آنها حتی باید از ۱۰۰ و ۱۰۵ استفاده کنند.

در واقع عدد اکتان نشانگر میزان کیفیت و نحوه عملکرد بنزین است و هرچه این عدد بالاتر باشد موتور عملکرد و سوخت بهتری دارد. به این ترتیب هرچه موتور خودرو قدرتمندتر و با عملکرد بالاتر باشد لازم است از بنزین با اکتان بالاتر استفاده شود.

 

بد نیست به مفهوم اکتان بوستر هم بپردازیم:

مکمل‌ها انواع مختلفی دارند و به هر ماده‌ای که به مایعات خودرو اضافه شود مکمل گفته می‌شود. مکمل‌ها برای بنزین، روغن و سایر مایعات خودرو ساخته شده‌اند اما رایج‌ترین مکمل خودرو اکتان بوستر است. اکتان بنزین در واقع مواد تقویت‌کننده افزودنی به سوخت هستند. نحوه ی استفاده از مکمل بنزین را باید بدانید، مکمل‌های زیادی وجود دارد که هرکدام کاربرد متفاوتی دارند از جمله مکمل تمیز کننده سیستم سوخت، مکمل شوینده سیستم سوخت، مکمل رادیاتور، مکمل روغن موتور، مکمل تمیز کننده کاتالیزور و بسیاری موارد دیگر

 

قدرت مکمل بنزین را دست کم نگیرید3

بنزین معمولی یا سوپر؟

اگر خودرو به بنزین سوپر نیاز داشته باشد و بنزین معمولی استفاده شود می‌تواند به موتور خودرو صدمه وارد کند. پیستون قبل از اینکه به در سلیندر برسد به دلیل اشتعال بنزین پایین می‌آید. در واقع پیستونی که حرکت بالایی را طی نکرده به پایین کشیده می‌شود. در نتیجه فشار زیادی به شاتون، میل لنگ، پیستون و سوپاپ‌ها وارد می‌شود که صدای گوش خراشی نیز تولید میکند. می‌تواند در مدت طولانی باعث آسیب به موتور خودرو شود و عمر آن کاهش پیدا کند. هرچه اکتان بنزین بالاتر باشد می‌تواند به سلامت و عملکرد خودرو کمک کند.

 

چه مکمل‌هایی برای خودروها مناسب است؟

دانستن عدد اکتان مناسب و استفاده آن در هنگام سوخت گیری مهم است. برای اینکه بدانید چه مکملی برای خودرو  شما مناسب تر است باید مشخصه های موتور خودرو را بدانید همچنین میتوانید با مقاله های راهنمای خرید مکمل سوخت و یا اطلاعات مربوط به موتور خودرو و عدد اکتان مورد نیاز آن را در دفترچه راهنمای خودرو  مطالعه کنید. میزان استفاده استاندارد از مکمل‌های سوخت روی بسته‌های آن نوشته شده است؛ مکمل‌هایی که اکتان بنزین را افزایش می‌دهند می‌توانند برای خودرو مفید باشند و عملکرد موتور خودرو را بهتر کنند.

مشاهده و خرید انواع مکمل های سوخت

تشخیص بنزین سوپر و معمولی

بنزین معمولی رنگ صورتی دارد درحالی که بنزین سوپر معمولا به رنگ سفید و سبز است. میزان پریدگی رنگ بنزین یکی دیگر از مشخصه‌های بنزین سوپر است. برای اینکه  متوجه بشید که بنزین به آب آغشته است بنزین سوپر را روی کاغذ بریزید. اگر بنزین خالص باشد اثر خاصی از آن روی کاغذ باقی نمی‌ماند. در صورتی که کاغذ حالت صاف خود را از دست دهد بنزین به آب آغشته شده است. یکی دیگر از راه‌های تشخیص بنزین گاز خارج شده از باک است اگر خشک باشد بنزین سوپر است و اگر چرب باشد بنزین معمولی است.

 

دلیل استفاده از مکمل ها

دلایل زیادی برای استفاده از مکمل ها وجود دارد. حتما به این فکر کرده اید که مکمل بنزین برای خودرو شما لازم است یا نه؟  جهت پاک کردن سیستم سوخت رسانی خودروهای قدیمی به این مکمل ها نیاز است. این مکمل ها اصلا ضرری نداشته و می توانید با هزینه کم تاثیرگذاری آن ها را متوجه بشید. برای رانندگان لازم است که طرز استفاده از این مکمل ها و زمان مصرف آن ها را بدانند؛ برای مثال برای محافظت از سیستم سوخت رسانی برای خودروهای صفرکیلومتر استفاده از مکمل بنزین ضروری نیست.

 

ویژگی بهترین مکمل های سوخت

چندکاره بودن و ماندگاری

بهترین مکمل سوخت باعث روان‌ کار کردن  قطعات، تثبیت کننده سوخت، افزاینده کیفیت سوخت و پیشگیری از خوردگی و ماندگاری خوب هم داشته باشد. مکمل ها دو سال ماندگاری دارند و بعد از آن شروع به نشت کردن می کنند و دیگر نمیشود از آن استفاده کرد و تاثیری برای موتور خودرو نخواهد داشت. مکمل های سوخت را به تعداد بالا تهیه نکنید تا طولانی مدت آن را نگه دارید. زیرا در این صورت بعد از گذشت دو سال نه تنها مکمل سوخت به درد نمی خورد بلکه مبلغ هزینه شده  را از دست داده اید.

سازگاری با موتور

بعضی از مکمل های سوخت جهت استفاده موتورهای بنزینی و یا دیزلی کاربرد دارند. اما مکمل هایی هم وجود دارد که برای هر دو موتور  استفاده میشود؛ توصیه میکنیم مکملی که با موتور خودروی شما سازگاری دارد خریداری کنید تا به موتور خودرو آسیبی نرسد.

تاییدیه EPA

EPA سازمان حفاظت محیط زیست است که باید در روی مکمل های بنزین این برچسب موجود باشد. EPAنشان دهنده سازگاری مکمل با دستورالعمل های زیست محیطی است و همچنین در کاهش دود خروجی و انتشار کربن موثر می باشد.

 

از مکمل استفاده نشود مساله ای پیش می ­ آید ؟

استفاده از مکمل به شرایط خودروی شما و نوع مکملی که استفاده می­ کنید بستگی دارد. اگر مدت کوتاهی از عمر خودروی شما گذشته و کارکرد کمی دارد میتوان گفت نیازی به مکمل ندارید. اما اگر خودرو کارکرد زیادی داشته و رسیدگی نکرده اید توصیه میشود که از مکمل ها استفاده کنید؛ به طور مثال استفاده از نوع شوینده از مکمل بنزین می ­تواند از آسیب احتمالی به پیشرانه جهت تجمع رسوبات جلوگیری کند.

 

صدای سوپاپ در موتور به چه معناست؟

هنگام پایین بودن دور موتور یا حرکت در سربالایی‌ها صدایی از موتور شنیده شود به آن صدای سوپاپ گفته می‌شود. بنابراین افزایش عدد اکتان در بنزین می‌تواند بر روی عملکرد خودرو  تاثیرگذار و مفید باشد.

 

مزایای استفاده کردن از اکتان بوستر:

 • افزایش عملکرد موتور
 • کاهش انتشار گازهای گلخانه ای
 • جلوگیری از ضربه زدن به موتور
 • افزایش کیفیت بنزین
 • تمیزکننده مسیر سوخت رسانی
 • کاهش مصرف سوخت
 • افزایش شتاب

 

معایب استفاده کردن از اکتان بنزین

با وجود مزایای اکتان بنزین توجه داشته باشید که استفاده مرتب از آن می‌تواند به فرسودگی موتور منجر شود. بعضی از این محصولات حتی باعث می‌شوند شمع خودرو زودتر از آنچه باید خراب شود. دلیل این اتفاق وجود ترکیبات MMT است که همان ماده‌ای است که به‌عنوان ضد ضربه عمل می‌کند. اگر انژکتورهای سوخت یا سنسورها خراب باشند و بدون تعمیر آنها از اکتان بوستر استفاده شود وجود این ماده روند خرابی این قطعات را تسریع خواهد کرد. بهتر است حتی‌الامکان از اکتان بوستر بدون سرب استفاده کنید زیرا سرب در سوخت باعث می‌شود سنسورهای اکسیژن تحت‌تأثیر قرار بگیرند یا آسیب ببینند.

مشاهده و خرید انواع مکمل های سوخت

بوی اکتان بوستر با کیفیت چگونه است؟

در ایران ۹۰% اکتان‌های موجود بوی تینر می‌دهند که به آن‌ها پایه تینری گفته میشود. این اکتان‌های پایه تینری برای استفاده توصیه نمی‌شود و اگر اکتان بوستری خریدید و بوی تینر میداد از آن اکتان بوستر استفاده نکنید. بوی اکتان بوستر‌های با کیفیتی که در سراسر دنیا و در بازار‌های جهانی وجود دارند تقریبا بویی شبیه به بوی حشره کش دارد. به هیچ عنوان هیچ کدام از برند‌های مطرح دنیا بویی شبیه به تینر نمی‌دهند.

 

چند نکته در استفاده از مکمل سوخت

 • توجه داشته باشید که قبل از بنزین زدن اکتان را درون باک بریزید و سپس بنزین بزنید. این کار باعث می‌شود که مکمل سوخت کامل با بنزین مخلوط شود و بهترین عملکرد را داشته ‌باشد.
 • در سفرهای جاده‌ای و طولانی مدت استفاده از مکمل را فراموش نکنید.
 •  بعضی از مکمل‌های اکتان بنزین به نور حساس هستند بهتر است آن‌ها را در ظرف اصلی خودشان نگهداری شود.
 • به توصیه‌های نوشته شده در پشت بسته توجه داشته باشید.
 • بهتر است سوختی که با اکتان بنزین ترکیب شده برای مدت طولانی در باک خودروی باقی نماند. بسیاری از این مکمل‌ها بر پایه اتانول هستند و باقی ماندن طولانی آن‌ها در باک باعث ایجاد رسوب می‌کند. بنابراین سفرهای طولانی موقعیت مناسبی برای استفاده از اکتان بوسترها به شمار می‌روند.
 • اغلب مردم بر این باورند که در صورت استفاده از بنزین سوپر دیگر نیازی به اکتان بوستر نیست. درحالی‌که به‌ علت فاصله بسیار زیاد کیفیت بنزین ارائه شده در کشور ما با استانداردهای جهانی، حتی در صورت استفاده از بنزین سوپر هم موتور خودروی ما به اکتان بوستر نیاز خواهد داشت.

 

نکته مهم هنگام خرید اکتان بوستر

در حال حاضر اکتان بوستر با برند‌های مختلف به ویژه در پمپ بنزین‌ها به راحتی یافت می‌شود. درصد بالایی از اکتان‌های فروخته شده تقلبی و یا بی کیفیت هستند. این اکتان‌ها در طولانی مدت و یا حتی در استفاده‌های اولیه صدمه های جدی به خودرو وارد می‌کنند. قرص‌های افزایش اکتان بنزین مورد تایید هیچ موسسه ای نبوده و هیچ کمپانی معتبری به تولید آن‌ها نمی‌پردازد. بنابراین از استفاده این قرص‌ها هم پرهیز کنید.

 

در آخر

اکتان بوستر یکی از انواع مکمل‌های سوخت است که برای بهبود عملکرد موتور به کار می‌رود و می‌تواند برای خودرو مزایایی داشته باشد. بهتر است توقعات واقع‌بینانه‌ای از اکتان بوستر داشته باشید. بسیاری افراد فکر می‌کنند اکتان بوستر محصولی شگفت انگیز است که عملکرد خودرو را بیش از حد تصور  افزایش می‌دهد. توجه داشته باشید که هر موتور با عدد اکتانی که برای آن توصیه شده است خوب کار می‌کند.

 

دانلود pdf مقاله

برای مشاهده لیست قیمت انواع مکمل بنزین کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *