چگونه چراغ های جلوی ماشین را براق کنیم؟

براق کردن چراغ ماشین - رفع کدری تیرگی و زردی چراغ جلو ماشین

چرا چراغ های خودرو کدر میشوند؟

همانطور که میدانیم چراغهای خودرو یکی از اجزای خودرو برای افزایش دید راننده در شب است. علاوه بر آن چراغها در ظاهر خودرو نیز تاثیر گذار بوده و باعث زیبایی و جلب توجه میشوند. اما به مرور زمان و با توجه به شرایط استفاده از خودرو ممکن است شفافیت چراغهای خودرو کم شده و از درخشنگی آن کاسته شود. راهکار های زیادی برای براق کردن چراغ خودرو وجود دارد مانند سنباده نرم برای چراغ ماشین که در ادامه توضیح خواهیم داد.

علت کم شدن شفافیت چراغ میتواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. به عنوان مثال قرار گرفتن خودرو در معرض نور خورشید و اشعه UV تاثیر مستقیم روی اکسید شدن و کدر شدن آن دارد. علاوه بر آن شرایط محیطی مانند گرد و غبار، شن و سنگ ریزه باعث بوجود آمدن خط و خش و از بین رفتن شفافیت چراغ خودرو میشوند. مواد شوینده نامرغوب و یا پاک کننده های بسیار قوی هم میتوانند باعث ایجاد کدری در چراغ خودرو شوند. ممکن است با توجه به این مسائل بخواهید که چراغ خودرو را تعویض کنید. در صورتیکه با روشهایی مثل استفاده از سنباده نرم برای چراغ ماشین میتوان تیرگی و کدری چراغ ماشین را رفع کرد.

پیشنهاد میکنیم مقاله چگونه از رنگ خودرو محافظت کنیم؟ را مطالعه کنید.

به طور خلاصه عواملی که میتواند باعث کدری و زرد شدن چراغهای ماشین شود به شرح زیر است

 • بارندگی مداوم ( بارندگی در شهرها و مناطق سردسیر بیشتر است)
 • رانندگی در جاده های خاکی که ذرات گردو خاک بر روی چراغ نشسته و به مرور باعث مات شدن آن میشود.
 • بر اثر تابش آفتاب طلق چراغ آفتاب سوخته و کدر میشود.
 • خط وخش هایی که در اثر برخورد اجسام ریز و درشت برروی سطح چراغ به وجود می آید.
 • استفاده از شوینده های نامناسب و نامرغوب.
 • کیفیت نامناسب طلق چراغ خودرو.

چه خط و خشی را میتوان با پولیش کردن از بین برد:

 • اگر خط و خش ها روی طلق شیشه ای چراغ عمیق باشد پولیش چراغ نمیتواند به طور کامل آن را رفع کند. بلکه تا حدودی میتواند آنها را بهبود بخشد.
 • خط و خش های سطحی را میتوان به صورت کامل از بین برد.
 • صدمه هایی که از شن و سنگ ریزه های کوچک در سطح چراغ به وجود می آیند برطرف می شوند.
 • اگر زردی و مات بودن چراغ به دلیل نامرغوب بودن طلق چراغ باشد با پولیش تا حدودی بهتر میشود.

 

وسایل و ابزارهای مورد نیاز برای براق کردن چراغ ماشین

برای براق کردن چراغ ماشین به وسایلی نیاز داریم که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد.

مواد شوینده:

برای شستشوی چراغ میتوانید محلول آب و صابون و یا از اسپری کارواش بدنه خودرو استفاده کنید. این اسپری ها قابلیت براق کنندگی, تمیز کنندگی و محافظت کنندگی دارند. این اسپری ها برای نظافت چراغ خودرو , بدنه , کف خودرو , موتور خودرو , داشبورد , شیشه , قسمت‌ های چرمی , قسمت های فلزی , قسمت های پلاستیکی , رینگ , لاستیک مناسب میباشند. که البته باید به کاربری اسپری ها توجه کنید و اسپری مناسب را خریداری کنید.

اسپری تمیز کننده بدنه خودرو، واکس و پولیش- دستمال میکروفایبر

پولیش:

برای پولیش میتوانید از پولیش چراغ خودرو  استفاده کنید. این پولیش ها مخصوص طلق چراغ جلو، چراغ عقب و سان روف میباشد. محافظ بسیار قدرتمند در برابر خرابی از طریق ایجاد لایه مهار کننده پلیمری میباشد و برای رنج گسترده ای از طلق‌ها و پلاستیک‌های نرم یا خشک کاربرد دارد. همچنین از طلق چراغ در برابر اشعه UV هم محافظت میکند.

نوار چسب کاغذی دو سانتی:

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بدنه خودرو و رنگ آن بهتر است از نوار چسب کاغذی برای چسب زدن دور چراغ استفاده کنید. این چسب به راحتی و بدون نیاز به قیچی یا کاتر بریده می‌شود.

سنباده ۲۰۰، ۴۰۰، ۸۰۰، ۳۰۰۰

اعداد و ارقامی که روی سمباده ها نوشته شده است بیانگر زبری و نرمی آنها میباشد که در ادامه به توضیح آن میپردازیم:برخی از اندازه های مرسوم کاغذ سنباده ها و موارد استفاده آن ها به این شرح است:

کاغذ سنباده های گریت 12 تا 36: گریت خیلی زبر برای سنباده زنی اولیه و لایه برداری سریع سطوح مختلف به خصوص چوب های سخت مناسب هستند.

کاغذ سنباده های گریت 40 تا 120: گریت زبر برای صاف کردن و سنباده زنی سریع سطوح ناهموار مثل درب‌های چوبی و با دستگاه مناسب هستند.کاغذ سنباده های گریت 150 تا 320: کاغذسنباده های گریت متوسط برای شروع بیشتر کارها، از سنباده زنی چوب های پرداخت نشده تا پاک کردن لکه و لعاب های کهنه و آماده کردن سطح برای اجرای لایه نهایی مناسب هستند.

کاغذ سنباده های گریت 400 تا 1200: کاغذ سنباده های گریت نرم برای صاف کردن خراش های باقی مانده از سنباده‌های زبر، آماده کردن سطح برای اجرای لایه نهایی، پاک کردن لکه ها و تمیزکاری سطح و همچنین سنباده زنی بعد از هر لایه رنگ مناسب هستند.

کاغذ سنباده های گریت 1500 تا 3000: کاغذ گریت سنباده نرم برای چراغ ماشین که بسیار نرم است و سنباده زنی آرام بین لایه‌های پرداخت و نیز سنباده زنی فلزات و سایر سطوح سخت مناسب هستند.

اگر از دستگاه پولیش برای انجام پولیش کاری استفاده میکنید میتوانید برای راحتی از سمپاده پشت کرکی استفاده کنید.

دستمال نرم میکرو فایبر یا اسفنج:

برای پاک کردن قسمتهای مختلف خودرو بهتر است از دستمال میکرو فایبر یا اسفنج استفاده کنید که اطراف آن دوخته نشده باشد. دستمالهای دارای دوخت در اطراف آن باعث خط افتادن بدنه خودرو میشوند.

نحوه واکس و پولیش کردن چراغ خودرو:

 • در شروع چراغ ها را با استفاده از یک شوینده مناسب بشویید. بهتر است چراغ ها را از بدنه جدا کرده و سپس شروع به کار کنید. اگر نمی توانید چراغها را از بدنه جدا کنید، حتما نوار چسب کاغذی را در اطراف چراغ بچسبانید که موقع انجام کار سمباده با بدنه برخورد نکند.
 • پس از شست و شو چراغ باید آنها را با دستمال خشک کرده و از سنباده استفاده کنید. در ابتدا سنباده با زبرترین سطح را انتخاب کنید و حدودا ۷ دقیقه و با آرامی در سطح چراغ بکشید. سپس سنباده را تعویض کنید و از سنباده نرم برای چراغ ماشین استفاده کنید. مراحل سمباده زدن را به آرامی و با دقت بالا انجام دهید. مطمئن شوید که سنباده تمام مدت خیس است و خراش‌هایی عمیق‌تر از خراش‌های سمباده بر روی چراغ ماشین دیده نمیشود.
 • مرحله بعد پولیش کاری است که مقداری از پولیش را در سطح چراغ خودرو بزنید. سپس با دستمال به صورت دایره وار به مدت ده دقیقه پولیش کاری کنید. همچنین در این مرحله باید تمام ذرات و باقی مانده های مربوط به سنباده کاری را از سطح چراغ خودرو تمیز نمایید.
 • در مرحله آخر با استفاده از واکس خودرو سطح چراغ را با یک پارچه‌ پاک کنید. واکس چراغ خودرو با ایجاد لایه ای محافظ بر روی آن از آسیب‌های بعدی جلوگیری میکند.

 

استفاده از کیت براق کردن چراغ ماشین

تصور بسیاری از اشخاص بر این است که از بین بردن کدری چراغ ماشین با خمیر دندان امکان پذیر است. شاید این تصور درست باشد اما تاثیر خمیر دندان در رفع کدری چراغ خودرو بسیار ناچیز میباشد. بنابراین، برای براق کردن چراغ ماشین، علاوه بر روش بالا میتوانید از مواد مخصوص براق کننده چراغ خودرو استفاده کنید. این مواد تاثیر فوق العاده ای در رفع کدری و اکسید شدگی چراغ خودرو دارد. برای راحتی کار براق کردن چراغ خودرو، انواع کیت براق کننده چراغ خودرو که شامل سمباده، واکس و پولیش و انواع پد پولیش کاری است وجود دارد و میتوانید تهیه کنید.

 

برای مشاهده لیست قیمت انواع شوینده خودرو کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *