مقایسه انواع لامپ خودرو از نظر نوع، مدل، رنگ و کاربرد

مقایسه انواع لامپ خودرو از نظر نوع، مدل، رنگ و کاربرد

در این مقاله قصد داریم با مقایسه انواع لامپ خودرو با استاندارد های مختلف آن آشنا شده تا در هنگام خرید با توجه به شرایط محیطی و مورد استفاده لامپ، انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید. لامپ خودرو از جمله لوازم یدکی مصرفی است که همواره مورد استفاده قرار میگیرد. صاحبان خودرو تمایل دارند بنا به دلایلی مانند افزایش دید بهتر در شب، سوختن لامپ فابریک خودرو و یا تصادفات آن را تعویض کنند. اما نکاتی که باید در هنگام تعویض و یا خرید لامپ جدید برای خودرو خود در نظر داشته باشید چیست؟ در ادامه نکات مهم و کلیدی که باید در هنگام خرید لامپ خودرو به آن توجه کنید را بررسی خواهیم کرد.

 

انواع پایه لامپ خودرو:

با توجه به نوع خودرو و هدلایت استفاده شده در آن و اینکه آیا لامپ اصلی خودرو است یا پروژکتور پایه های متفاوتی برای لامپ ها طراحی و ساخته شده است. متداول ترین نوع پایه لامپ مدل H4 است. این لامپها دارای سه پایه بوده و نور بالا و نور پایین همزمان در آن قرار دارد. لامپ خودرو مدل H7 دو پایه دارد. در مدل لامپ H1 تنها یک پایه بکار رفته است که اغلب برای پروژکتور خودرو مورد استفاده قرار میگیرد. برخی از لامپها مانند لامپ چراغ ترمز دو کنتاکت هستند. بدین معنی که دو رشته سیم با مقاومتهای مختلف در یک حباب لامپ قرار دارد که در هنگام خرید لامپ باید به آن توجه کرد.

 

انتخاب بهترین لامپ برای رانندگی در شرایط جوی مختلف:

با توجه به اینکه بیشتر در چه شرایط آب و هوایی رانندگی میکنید انتخاب لامپ مناسب از نظر رنگ و گرمای کلوین اهمیت زیادی پیدا میکند. کلوین نور سفید یا همان نور طبیعی در روز در حدود 5000 کلوین است. بنابراین هر چه کلوین لامپ به این عدد نزدیک تر باشد رنگ لامپ خودرو شما به سفید متمایل خواهد شد. هر چه از کلوین نور سفید به سمت 10000 کلوین پیش برویم، نور لامپ متمایل به آبی میشود. و هرچه از کلوین نور سفید به سمت کلوین 1000 حرکت کنیم رنگ نور لامپ به قرمز متمایل خواهد شد. بهترین نور برای شرایط جوی برفی، بارانی و یا مه استفاده از نور زرد رنگ و مایل به طلایی و یا همان مه شکن است.

 

میزان وات یا توان مصرفی لامپ خودرو:

توان یا وات مصرفی لامپ خودرو در حالت استاندارد حدور 55 وات تا 70 وات میباشد. در صورتیکه برای تامین نور بیشتر نیاز به استفاده از لامپ خودرو با توان بالا دارید، حتما از فیش های مخصوص یا آفتامات استفاده کنید. در غیر اینصورت حرارت ایجاد شده در پایه لامپ خودرو، باعث ذوب شدن سوکت آن و یا ذوب شدن و تغییر رنگ کاسه چراغ خودرو شما خواهد شد.

مقایسه انواع لامپ خودرو از نظر نوع پایه سوکت در استاندارد جهانی

 • لامپ خودرو مدل H4

این لامپها دارای پایه سه فیش یا سه سوکته هستند و از نوع هالوژنی میباشند. نور بالا و پایین آنها در داخل حباب لامپ قرار دارد. این لامپ در خودروهایی نظیر پژو 206 ، L90 ، MVM 110، لوگان، ریو، پراید، مزدا 323، نیسان رونیز، نیسان پاترول، پروتون Gen2،  پروتون ویرا، رنو ساندرو، کیا پیکانتو، اپل وکترا، اپل کورسا، اپل امگا، پیکان و وانت پیکان استفاده میشود. دقت کنید که این لامپ در خودرو پیکان و پیکان وانت گرد است.

لامپ خودرو مدل h4

 • لامپ مدل H7

این لامپها دارای دوفیش هستند و به لامپهای پرشیایی نیز معروف هستند. این لامپ ها مناسب خودروهای پژو 206 ، پارس، لیفان، ام وی ام، نیسان، هیوندای، مزدا، کیا و تویوتا هستند.

لامپ خودرو مدل H7

 • لامپ مدل H1

این لامپ ها در انتهای خود دارای یک فیش می‌باشند. معمولاً از این لامپ برای مه شکن در خودروهای پژو پارس و پژو ۲۰۶ استفاده می‌شود. این لامپ ها با توان مصرفی 70  وات در خودروهای سنگین مورد استفاده قرار میگیرد.

لامپ خودرو مدل h1

 • لامپ مدل H3

این لامپ ها مانند مدل H1 می‌باشند. با این تفاوت که تک فیش آن سیم دار است و به آن لامپ فیش دار هم گفته می‌شود . این لامپ در مه شکن های بعضی از سمند ها استفاده می‌شود .

      لامپ خودرو مدل h3                 لامپ h3 LED

 • لامپ مدل H11

این لامپ ها معمولا در مه شکن خودرو های هیوندا i20، سانتافه، جنسیس، مزدا 3، مگان، لوگان،و تیبا مورد استفاده قرار میگیرد. کیفیت، توان مصرفی و عمر مفید این لامپها طولانی تر بوده و معمولا در برابر آب و رطوبت مقاوم است.

لامپ خودرو مدل h11

مشاهده و خرید انواع لامپ خودرو کلیک کنید

مقایسه انواع لامپ خودرو از نظر توان مصرفی استاندارد

توان استاندارد هر لامپ ۵۵ وات و حداکثر ۶۸ الی ۷۰ وات می‌باشد و این لامپ مخصوص استفاده در داخل شهر میباشد. در جاده های بین شهری و روستایی که دید پایین است بهتر است از از لامپ های توان بالا استفاده شود. توجه داشته باشید که در هنگام استفاده از لامپ های توان بالا حتماً از فیش های مخصوص و آفتامات استفاده کنید. در صورت استفاده از لامپ با توان بالا حتما توان سیم و سوکت آن را نیز افزایش دهید چون در غیراینصورت باعث سوختگی سوکت و یا چراغ جلوی خودرو میشود.

مقایسه انواع لامپ خودرو از نظر رنگ نوری:

به طور کلی، هر چه نور لامپ خودرو زرد رنگ تر باشد دید بیشتری به راننده میدهد. برخی از رانندگان برای زیبا تر جلوه دادن لامپ های خودرو از لامپ سفید استفاده میکنند. تصور آنها بر این است که دید بالایی بدست خواهند آورد. اما لامپ های سفید نه تنها دید بالاتری برای راننده فراهم نمیکنند، بلکه باعث آزرده شدن چشم و کاهش دید سایر رانندگان هم خواهد شد. برخی از لامپ هفت رنگ برای خودرو خود استفاده میکنند. از هر زاویه ای که به این لامپها نگاه کنید طیفهای نوری متفاوتی خواهید دید. این لامپها استاندارد نبوده و توصیه میشود از آنها استفاده نکنید. لامپهای چهار فصل همانطور که از نامشان مشخص است مخصوص هر چهار فصل سال بوده و نور به نسبت زرد تری در مقایسه با سایر لامپها دارند.

کلوین یا رنگ نور زنون چیست؟

به طور کلی رنگ نور خروجی حاصل از لامپ زنون ها از 3000 کلوین تا 30000 کلوین متغییر است.

رنگ نور سفید مطلق ، یعنی رنگی که نه به زردی متمایل باشد و نه به آبی در طیف رنگی 6000 کلوین قرار میگرد هرچه عدد کلوین لامپ زنون از این عدد کمتر شود نور خروجی متمایل به زرد می شود.

به عنوان مثال رنگ نور لامپ های هالوژن فابریک که توسط کمپانی های داخلی در خودرو ها استفاده می شود ، 4300 کلوین است. یعنی رنگ سفید متمایل به زرد و به این ترتیب 3000 کلوین می شود رنگ نور زرد طلایی.

هرچه از این عدد یعنی 6000 کلوین یا همان سفید مطلق بالاتر برویم ، رنگ نور آبی تر و کم کم متمایل به بنفش خواهد شد.شاید با خودرو هایی مواجه شده باشید که نور بسیار درخشان و آزار دهنده و با رنگ سفید متمایل به آبی دارند. کلوین این رنگ سفید مایل به آبی 8000 کلوین است.

مقیاس طیف نوری کلوین - calvin lighting scale

یکی از بزرگترین مشکلات و دغدغه های رانندگان که شاید شما هم با آن دست و پنجه نرم می کنید، آب و هوای برفی بارانی، مه گرفته و با به طور کلی شرایط بد جوی است. این شرایط جوی باعث کاهش شدید میدان دید شما می شود. بهترین کلوین رنگی برای شرایط بد جوی و آب و هوایی رنگ نور زرد طلایی یا اصطلاحا مه شکن است. بنابراین هر لامپ زنونی که به این دمای رنگی یعنی 5000 تا 6000 کلوین نزدیک تر باشد از شدت نور بالا تری به نسبت بقیه لامپ های زنون و یا هدلایت برخوردار است.

 

مقایسه انواع لامپ خودرو هالوژن، لامپ LED، هدلایت، لیزرلایت،دیلایت و نایت بریکر:

لامپ هالوژن:

لامپ های هالوژن از رایج ترین لامپ های مورد استفاده در چراغهای جلوی وسایل نقلیه است. در این لامپ از یک رشته نازک تنگستن و یک حباب شیشه ای حاوی گاز هالوژن استفاده شده است. با هر بار روشن کردن چراغ، گاز هالوژن موجب داغ شدن رشته تنگستن شده و در نتیجه نوری سفید رنگ تولید می‌شود.

لامپ خودرو هالوژن هفت رنگ

 

لامپ زنون:

زنون، گازی بی رنگ، بی بو و واکنش ناپذیر است که در مقادیر بسیار کم در اتمسفر یافت می‌شود و استفاده از آن در چراغ های جلو در حال گسترش است. این لامپ ها به دلیل ساطع کردن نوری سفید رنگ، از محبوبیت خاصی بین خودروسازان برخوردارند. نور خورشید در یک روز آفتابی معمولی در زمان ظهر در دمای رنگی 5000 تا 5500 کلوین قرار می گیرد. به همین دلیل کمپانی بزرگ و ابر قدرتی نظیر بی ام دبلیو در زنون های فابریکی خود از طیف رنگی 5000 کلوین استفاده می کند.

در این حالت میتوانند در شرایط آب و هوایی پایدار شدت نور و وسعت دید خوبی برای سرنشینان خودرو ایجاد کنند. علاوه بر آن در شرایط بد جوی با افزایش وسعت دید از تصادفات جاده ای و آسیب دیدن سرنشینان جلوگیری کند. گاز زنون بسیار خطرناک بوده و در صورت شکسته شدن در تصادفات ممکن است باعث خفگی شود. نور این لامپ ها بسیار خیره کننده است و باعث کاهش و اختلال در دید سایر رانندگان و بروز حادثه میشود.

لامپ زنون خودرو به چراغ HID هم معروف است و محبوبیت بالایی در بین مصرف کنندگان دارد. لامپ زنون قوی‌تر و پرنورتر از لامپ‌های هالوژنی است. هیچ گونه رشته فلزی درون آنها نیست که همین امر باعث افزایش طول عمر و کاهش درصد سوختن و خراب شدن آن نسبت به سایر مدلها شده است. در خودروهای خارجی زنون به صورت فابریک بر روی اتومبیل نصب میشود. اما در خودورهای داخلی از این لامپ استفاده نمیشود و برای اضافه کردن آپشن بیشتر به ماشین از آن استفاده میکنند. نور زنون به دلیل گستردگی و پرتاب نوری که دارد واکنش راننده در تاریکی را افزایش میدهد و همین امر موجب کاهش تصادفات و پایین آمدن خسارات مالی و جانی میشود.

لامپ خودرو زنون

نور زنون از هدلایت بیشتر است ولی مدت زمانی که طول می کشد تا به نور مناسب برسد طولانی تر است ولی هدلایت در همان لحظه به بالاترین نور خود میرسد. کیفیت ساخت ترانس هم مانند هر وسیله ای مهم است و در ساخت آن از تکنولوژی های متعددی استفاده میشود. لامپها رنگ های مختلفی دارند که رنگ هر لامپ را با مشخصه (K) که مخفف کلوین میباشد نمایش میدهند. لامپ های زنون دارای رنگهای زیادی می باشند که از ۳۰۰۰k شروع و تا ۳۰۰۰۰k ادامه دارد.

کلوین درجه دمای لامپ است و تاثیری بر قدرت لامپ ندارد. هر چه این اعداد به سمت ۳۰۰۰۰ برود رنگ لامپ به رنگ آبی کشیده می شود و هر چه به طرف پایین یعنی ۳۰۰۰ برود به رنگ زرد کشیده می شود. بهترین رنگ نور لامپ های زنون 4300 کلوین می باشد که بیشترین شباهت را به لامپ های هالوژن اصلی خودرو دارد یعنی رنگ آفتابی، رنگ 4300 کلوین برای نور پایین و بالا و رنگ 5000 کلوین برای پروژکتور مناسب است.

مزایای لامپ زنون :

 • لامپ زنون به دلیل نوع ساختاری که دارد دارای طول عمر بیش‌تری است. رشته فلزی که داخل لامپ‌های دیگر وجود دارد حساس هستند و در طول زمان به دلیل حرکات زیاد ماشین صدمه دیده و خراب می‌شوند.
 • لامپ های زنون برای روشن شدن به نیروی بالایی نیاز دارند اما در ادامه کار نیاز به نیرو کاهش پیدا میکند در نتیجه بسیار کم مصرف تر از سایر لامپ‌ها هستند و بهره وری خوبی دارند.
 • لامپ های زنون در برابر لرزش ها مقاوم هستند.
 • یکی از مهم ترین مزیت ها در مورد لامپهای زنون روشنایی آنها میباشد که 4 الی 5 برابر روشنایی بیشتر نسبت به لامپ های هالوژن دارند و در هنگام تاریکی عملکرد فوق العاده ای دارند.
 • لامپهای زنون دارای کیفیت بالای ساخت هستند.
 • لامپهای زنون دارای شیشه با فیلترضد اشعه UVهستند.

 

معایب لامپ زنون:

 • لامپ زنون برای روشن شدن نور بالای ماشین به چند ثانیه زمان نیاز دارد و این تاخیر  موجب می‌شود که برای نور بالای ماشین مناسب نباشد.
 • اگر این لامپ استاندارد ساخته نشود تولید نوری قوی و خیره کننده میکند که برای راننده مقابل اذیت کننده است و می‌تواند دید او را برای چند ثانیه دچار مشکل کند.
 • زنون در داخل خود مقداری جیوه و مواد سمی دارد که در هنگام تصادف و شکسته شدن میتواند برای محیط تاثیرات زیست محیطی بدی بهمراه داشته باشد.
 • اگر ترانس لامپ در تصادف ها برق مربوط به لامپ را قطع نکند و با بدنه خودرو اتصال پیدا کند، بدنه خودرو برقی بالاتر از برق شهری میتواند داشته باشد.
 • لامپ های زنون یکی از گران ترین مدلهای لامپ خودرو هستند.
 • نصب لامپ زنون غیر فابریک بر روی خودرو تخلف راهنمایی و رانندگی محسوب میشود. اگر قصد گرفتن معاینه فنی خودرو را دارید باید لامپ زنون را باز کرده و با لامپ فابریک ماشین خود جایگزین کنید.

 

نسل دوم لامپ زنون:

با آمدن نسل دوم لامپ های زنون نقاط ضعفی که در لامپ های نسل اول بود از بین رفت و زیمنس ترانس ها به یک سوم نسل اول رسید و زمان رسیدن به روشنایی کامل 4 ثانیه شد. لامپ های زنون نسل اول دارای ترانس های بزرگ و مصرف برق بیشتر و زمان رسیدن به روشنایی کامل 8 ثانیه است. لامپ های زنون نسل دوم مجهز به کابل مخصوصی است که با استفاده از این کابل عمر این لامپ ها به 7 الی 14 سال میرسد.

کابل زیمنس دستور خاموش و روشن شدن را از کامپیوتر خودرو گرفته و برق مورد نیاز را به صورت مستقیم از باتری خودرو تامین می کند و همین باعث می شود کامپیوتر خودرو از هر گونه فشار در امان باشد و به آن آسیبی نرسد. لامپ های زنون در لحظه روشن شدن بار زیادی از مدار می کشند، نسل اول 15 آمپر و نسل دوم 4-5 آمپر در صورتیکه میزان آمپر تعریف شده در ECU برابر با 4 آمپر است.

 

مشاهده و خرید انواع لامپ خودرو کلیک کنید

لامپ LED

LED که مخفف عبارت “Light Emitting Diode” و به معنای “دیود ساطع کننده نور” می‌باشد. دیودی نیمه رسانا است که با دریافت ولتاژ روشن می‌شود. این لامپها در مقایسه با لامپهای زنون گرمای کمتری تولید میکنند و نقش بسیار کمتری در آلایندگی محیط زیست دارند. نور سفید در چراغ‌های LED دید بسیار بهتری را در شب برای راننده فراهم می‌کند. در خودرو آئودی، چراغ‌های LED جدید این شرکت می‌توانند تا ۵۵۰۰ کلوین نور دست پیدا کنند که بسیار نزدیک به نور روز است. لامپ‌های LED که در خودروها استفاده می‌شوند طیفی از نورهای قرمز، سبز و آبی روشن را تولید می‌کنند. این طیف توسط چشم انسان به رنگ سفید دیده می‌شود. با توجه به ویژگی های لامپهای LED این لامپها میتوانند محدوده مشخصی را روشن کنند و این امر باعث میشود تا نور این لامپها باعث آزرده شدن و کاهش دید سایر رانندگان نمیشود.

انواع لامپ LED خودرو

این ویژگی باعث بوجود آمدن چراغ‌های هوشمند یا تطبیق‌پذیر شد با نام Adaptive Lights در بازار شد. فناوری چراغ‌های LED در خودروها پیشرفت بسیاری کرده است. چراغ‌های LED که در چراغ‌های عقبی خودرو به کار می‌روند، دارای رشته‌های هستند که تا ۲۰۰ برابر نازک‌تر از موی انسان‌ هستند. چراغ‌های LED در داخل کابین خودروها نیز کاربرد فراوانی دارند. در نورپردازی‌های داخلی که در خودروهای جدید می‌بینید از چراغ‌های LED  استفاده شده است.

 

لامپ هدلایت

این لامپها از تکنولوژی جدید LED ، SMD بهره میبرند. شدت نور این لامپها بر اساس لومن سنجیده میشود و توان مصرفی آنها وات است. در پشت هدلایتها یک فن جهت خنک کردن مدار و چیپست آن وجود دارد. برخی از هدلایت ها دارای کیس و برخی بدون کیس است که این موضوع ارتباطی به کیفیت لامپ ندارد. با توجه به انواع بسیار متنوع هدلایتها توصیه میشود تا از هدلایت های اصلی و با مشاوره متخصص خودرو و مناسب با خودرو خود استفاده کنید. در هنگام خرید هدلایت به پایه و نوع کاربری آن برای نور بالا، پایین و یا پروژکتور دقت کنید. برای نور بالا از پایه H7 برای نور پایین از پایه H1 و برای پروژکتور از پایه H11  استفاده کنید.

نوع دیگری از لامپهای خودرو، لامپهای LED میباشند. این لامپها از نظر محیط زیست بدون آلایندگی و گرما هستند. استفاده از هدلایت به دلیل ایجاد نور ملایم در انواع خودروها رو به افزایش است. از لامپهای LED در نور پردازی و زیبا سازی فضای داخل کابین اتومبیل نیز استفاده میکنند. از ترکیب لامپهای LED با تکنولوژی SMD نوع دیگری از لامپها به نام هدلایت روانه بازار شده است که طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.هدلایت یکی از انواع جدید لامپ‌های خودرو است که امروزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. لامپ هدلایت در واقع لامپ اصلی خودرو است. بازدهی نور آن بین لامپ رشته‌ای و لامپ زنون است و ۲۵۰ برابر سریعتر از لامپ رشته‌ای عمل می‌کند.

لامپ هدلایت خودرو مدل H4 بسته دو عددی

هدلایت‌ با توجه به انرژی که دریافت میکنند از نور سفید تا آبی تنوع رنگ دارند. تکنولوژی LED و SMD بکار رفته در این نوع لامپ ها باعث کیفیت آن ها شده و در چراغ جلو و پروژکتورهای داخل سپر مورد استفاده قرار میگیرد. هدلایت ها لامپ های پر نور و قوی هستند که نسبت به لامپ های دیگر از مزیت هایی برخور دارند. یکی از مزایای آنها این است که به نسبت سایر لامپ ها مقاومت بیشتری دارند. در تصادفات چراغ ها و لامپ ها بیشترین صدمه را میبینند اما هدلایت ها بعد از تصادف همچنان  میتوانند به کار خود ادامه دهند.

مزایای هدلایت:

 • شکننده نیست.
 • عمر بالایی دارد و معمولاً خراب نمی شود.
 • کم مصرف بودن برق آن نسبت به سایر لامپها.
 • نور ملایم و مناسبی دارد که مانند لامپ زنون شدید و زننده نیست.
 • لامپ هدلایت خودرو سریع روشن میشوند و برای رسیدن به حداکثر بازدهی نیازی به گرم شدن ندارند در صورتی که لامپ زنون باید گرم شود.
 • اکثر سیستم های نوری حرارت زیادی تولید میکنند اما در این نوع لامپ ها تولید این حرارت بسیار کم است.
 • هدلایت ها به مرور زمان با کم شدن نور خراب می شوند و مانند لامپهای زنون و رشته ای به یک باره نمی سوزند.

 

معایب هدلایت:

 • لامپ های LED به حرارت حساسند. استفاده ی طولانی از آنها در دماهای بالا باعث فشار و یا حتی سوختن آنها میشود. برای اطمینان برای خنک ماندن لامپ ها میتوان از سیستم خنک کننده استفاده کرد. خنک ماندن لامپ ها باعث طولانی شدن عمر آنها میشود.
 • یکی از ایراداتی که میتوان به این نوع لامپ ها گرفت این است که همواره باید جریان و ولتاژ ثابتی را مصرف کنند. تغییرات ولتاژ و جریان در عمر لامپ ها تاثیر گذار خواهد بود. به این دلیل یک قطعه به نام نوسانگیر معمولا روی سیم هدلایت قرار می گیرد.
 • بازدهی لامپ ها در صورت افزایش جریان کاهش پیدا میکند و گرمای بیشتری تولید میکند که باعث کم شدن طول عمر لامپ ها میشود.
 • در صورت برف سنگین و یخبندان به دلیل نداشتن حرارت تابشی، ممکن است روی چراغ یخ زده و نور چراغ را کم کند.

 

نکاتی در مورد خرید هدلایت:

در ابتدا برند هدلایت را انتخاب کرده و  اینکه برای کدام نور (نور بالا ، نور پایین، هم نور بالا و هم پایین و یا پروژکتور ) می خواهیم این هدلایت را استفاده کنیم. به دلیل اینکه هر یک از چراغ ها باید پایه ای متناسب با هدلایت داشته باشد. در واقع پایه این نوع لامپ با توجه به نوع عملکرد آن تغییر میکند. برای مثال در خودروی پراید ۱۳۲، پایه های مناسب برای نور پایین H7، نور بالا H1 و پروژکتور H3 است . مساله دیگر که باید به آن توجه کنیم این است که توان مصرفی و شدت نوردهی این لامپ ها با هم متفاوت است.

برای انتخاب توان های بالا باید توان سیم و سوکت پایه لامپ خودرو را هم بالاتر ببریم. توان مصرفی هدلایت ها یکی دیگر از مواردی است که به انتخاب هدلایت کمک می کند. شدت نور دهی با واحد لومن (LM) و توان مصرفی با واحد وات (w)  است. در موقع خرید اطلاعاتی رو بسته بندی هدلایت از  قبیل نوع پایه، لومن و توان مصرفی نوشته شده است که باید به آن توجه کرد. عددی که روی جعبه هدلایت به عنوان تاریخ مصرف درج شده است، عمر مفید آن را نشان می دهد که بر حسب دقیقه محاسبه می شود.

مقایسه هدلایت با زنون

 • هدلایت بر خلاف لامپهای زنون از کیفیت نور بسیار بالایی برخوردار هستند و باعث آزار چشم سایر رانندگان نمیشود.
 • هدلایتها برای روشن شدن و رسیدن به بالاترین میزان نوردهی بر خلاف لامپهای زنون نیاز به گرم شدن ندارند و بنابراین میتوان در نور بالا از آنها استفاده کرد.
 • برخی از زنون ها باعث بوجود آمدن اختلال در سیستم برق خودرو میشوند ولی در هدلایت اینگونه نیست.
 • امکان آزاد شدن گاز زنون در تصادفات بر اثر شکستن چراغ و لامپ خودرو وجود دارد که ممکن است باعث خفگی و ایجاد اختلالات تنفسی شود.
 • استفاده از لامپهای زنون متفرقه و غیر فابریک با توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی تخلف محسوب میشود.
 • نگاه کردن به نور لامپهای زنون به مدت کوتاه باعث ایجاد اختلالات شدید بینایی میشود و در نتیجه امکان بروز تصادف و انحراف سایررانندگان را افزایش میدهد.

اکثر خودروهایی که از لامپ زنونی غیر فابریک استفاده میکنند به برق با ولتاژ بالا نیاز دارند و بعد از مدتی دچار مشکلات برقی خواهند شد. در ساخت لامپهای زنون نوعی گاز به کار رفته است که ممکن است در تصادفات شکسته و باعث انتشار گاز سمی و خفه کننده زنون شود. برق با ولتاژ بالا می تواند باعث برق گرفتگی و آتش سوزی شود. با وجود هدلایت ها مشکلات برقی کمتری  پیش خواهد آمد. هدلایتها طول عمر بالایی دارند بطوری که در بعضی مواقع کاسه چراغ خراب شده اما هدلایت هنوز سالم است. یکی از دلایل طولانی بودن عمر این لامپ فن کوچکی است که  برای خنک کردن چیپ ست هدلایت در پشت آن نصب میشود. هدلایت برای رسیدن به بالاترین بازدهی نوری برخلاف لامپهای زنون نیازی به گرم شدن ندارند

لیزرلایت

همواره پیشرفت علم و تکنولوژی تمام جوانب زندگی ما را در بر میگیرد. خودروها هم از این قضیه مثتسنا نبوده و شرکت های بزرگ تولید اتومبیل توانایی خود را در بکار بردن جدیدترین تکنولوژی ها به رخ یکدیگر میکشند. شرکت BMW با بکارگیری سری جدید لامپهای لیزرلایت محدوده و برد نوری وسیع تری را برای راننده فراهم میکند. از طرفی با تشخیص خودرو  و یا انسان در فواصل دور با تغییر و تنظیم نور مانع از آسیب رسیدن به چشم و کاهش دید سایر رانندگان میشود.

دیلایت خودرو

مدتی است که چراغهای دیلایت  Day Light جایگاه ویژه ای در صنعت خودرو سازی پیدا کرده است. در بسیاری از خودرو ها با روشن شدن خودرو به صورت خودکار دیلایت آنها نیز روشن میگردد. کاربرد این چراغها در روز به منظور جلب توجه بیشتر سایر رانندگان و عابران پیاده است تا از بروز حوادث رانندگی جلوگیری شود. لامپهای استفاده شده در دیلایت عموما از نوع LED میباشد. در ابتدا دیلایتها در مناطق مه آلود برای جلب توجه عابران پیاده  ابداع شد. با گذشت زمان و اهمیت استفاده از آن در جلوگیری از تصادفات استفاده از آن در صنایع خودرو سازی جایگاه ویژه ای پیدا کرد.

نوع دیگری از لامپهای خودرو، دیلایت ها میباشند که گاها جنبه تزئینی داشته ولی مورد استفاده اصلی آن به هنگام روز است. هدف اصلی استفاده از دیلایت جلب توجه بیشتر برای عابران پیادهبرای جلوگیری از تصادفات میباشد. اتحادیه اروپا استفاده از دیلایت را برای انواع وسایل نقلیه از جمله اتومبیل، موتورسیکلت و دوچرخه الزامی کرده است. این قانون باعث کاهش چشمگیر تصادفات و حوادث رانندگی در این قاره شده است.

 daylight headlight - دیلایتمعمولا دیلایت ها انعطاف پذیر بوده و بر روی تمام خودرو ها قابل نصب هستند.

لامپ نایت بریکر لیزر اسرام

لامپ نایت بریکر از نوع لامپهای هالوژن بوده و شرکت اسرام با تغییراتی که در ساختار این لامپ‌ها ایجاد کرده است، محصول جدید را با نام نایت بریکر به بازار عرضه کرده است. در تکنولوژی ساخت این لامپها از گاز زنون خفیف استفاده شده است. همچنین با ایجاد فیلتر های رنگی در بدنه شیشه لامپ، این لامپ را به محصولی با ویژگی های منحصر بفرد در بین سایر لامپهای خودرو تبدیل کرده است. نکته قابل توجه در این لامپ ها وات و گرمای آن است که با توان 60 وات و گرمایی در حد لامپ معمولی نوری فوق العاده تولید میکنند. تصویر زیر دیاگرام مقایسه یک لامپ معمولی و یک لامپ نایت بریکر را نشان میدهد.

دیاگرام مقایسه پرتاب نور لامپ معمولی خودرو با لامپ خودرو اسرام نایت بریکر

استفاده از این فناوری جدید باعث شده که لامپ هالوژن به نسل جدیدی از لامپ های خودرو تبدیل شود. این محصول ساخت کشور آلمان و توسط شرکت معتبر OSRAM  تولید میشود. این لامپ ها در چراغ های جلو و پروژکتور‌ها مورد استفاده قرار میگیرد و برای انواع پایه لامپ H7 ,H4 ,H1  تولید میشوند. برای تهیه و خرید این لامپها حتما به نوع پایه چراغ و لامپ خودرو دقت کنید.

لامپ نایت بریکر لیزر اسرام آلمان پایه H7

مزایای لامپ نایت بریکرچیست؟

 • لامپ های نایت بریکر تا 40 متر بیشتر نسبت به لامپ های معمولی پرتاب نور دارند.
 • لامپ های نایت بریکر  با 130 درصد روشنایی بیشتر، بهترین لامپ در بین لامپ های اسرام می باشند.
 • فوکوس نور بسیار عالی دارند.

 

ویدیو مقایسه پرتاب نور لامپ اسرام نایت بریکر لیزر با لامپ‌ معمولی و لامپ‌ آبی یخی

برای مشاهده لیست قیمت انواع لامپ خودرو کلیک کنید

4 دیدگاه برای “مقایسه انواع لامپ خودرو از نظر نوع، مدل، رنگ و کاربرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *