سنسور دنده عقب چیست و انواع آن کدام است؟

سنسور دنده عقب چیست

سنسور دنده عقب حسگرهایی هستند که بر روی خودرو ها نصب میشوند تا راننده را از وجود موانع در مواقع نیاز مانند پارک کردن خودرو، مطلع سازند. تعداد سنسورهای دنده عقب نصب شده برای خودروهای مختلف متفاوت است. در خودروهای ارزان تر 2 عدد، در خودروهای گران تر 4 عدد و در خودروهای لوکس 6 عدد تعبیه شده است. این سنسورها بر روی  یا داخل سپر عقب خودرو نصب میشوند. هر چه تعداد این سنسورها بیشتر باشد حسگر میتواند از جهات مختلف موانع را تشخیص داده و دید بهتری به راننده بدهد.

 

سنسور دنده عقب چگونه کار میکند؟

به محض اینکه خودرو در حالت دنده عقب قرار می گیرد، حسگرهای سنسور دنده عقب فعال می شوند. با شروع حرکت به سمت عقب  سنسورها با استفاده از فرکانس و یا امواج موانع را شناسایی میکنند.  با نزدیک شدن به مانع سنسور با صدای آلارم هشدار میدهند. هرچه صدا و شدت بوق بیشتر باشد یعنی فاصله با مانع کمتر شده است . حسگرهای دنده عقب در دو مدل با صفحه نمایشگر و بدون صفحه نمایشگر وجود دارند. در مدل بدون صفحه نمایش سنسور با نزدیک شدن به مانع  با صدای آلارم به راننده هشدار میدهد.  در مدل با صفحه نمایشگر علاوه بر داشتن صدا، امکان نمایش تصویر پشت خودرو نیز وجود دارد که این نوع سنسور نسبت به مدل قبلی گران قیمت تر است.

انواع سنسور دنده عقب:

دو نوع سنسور  دنده عقب آلتراسونیک و  الکترومغناطیسی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن میپردازیم

سنسور آلتراسونیک:

سنسور آلتراسونیک با انتشار فرکانس بالای صوتی کار میکند. این سنسور با ارسال امواج صوتی بالای 20khz که توسط گوش انسان قابل شنیدن نیست موانع را تشخیص میدهد.  این سنسور صدا را توسط فرستنده ارسال کرده و از انعکاس آن که توسط گیرنده های این سنسور دریافت میشود فاصله خود تا اجسام اطراف خود را تشخیص میدهد. مدت زمان رفت و برگشت صوت توسط پردازنده محاسبه شده و از این طریق فاصله خودرو با مانع تشخیص داده میشود و نتیجه آن توسط آلارم یا از طریق LED به راننده اطلاع داده میشود.

مزایا سنسور آلتراسونیک:

 • قیمت مناسبی نسبت به سنسور الکترومغناطیسی دارد.
 • در مواقعی که ماشین حرکت نمیکند با جا زدن دنده عقب سنسور فعال میشود. این مزیت رقابتی این سنسور  با سنسور الکترومغناطیسی می باشد.

معایب سنسور آلتراسونیک:

 • حساسیت بالایی دارد که در سرپایینی و سربالایی عکس العمل نشان میدهد. چون انتهای ماشین به سمت زمین نزدیکتر میشود سیستم به اشتباه مانعی را شناسایی میکند.
 • اشیا خیلی کوچک و باریک را تشخیص نمیدهد.
 • اگر کثیف باشد دقیق کار نمیکند یا کار نمیکند.
 • در برخی شرایط آب و هوایی مانند هوای بارانی، برفی و طوفانی ممکن است دچار اختلال در عملکرد شود.
 • سنسور آلتراسونیک به مرور خراب میشود و باید تعویض گردد.
 • سنسور دنده عقب آلتراسونیک زمانی که روی خودرو در کارخانه نصب نشده باشد؛ باید برای نصب آن سپر دریل کاری شود.

سنسور الکترمغناطیسی:

از این سنسور چند شرکت بزرگ و حرفه ای در صنعت خودرو سازی استفاده میکنند و قابلیت حرفه ای تری نسبت به سنسور آلتراسونیک دارد . این سنسور نیازی به سوراخ کردن سپر و دریل کاری ندارد. با این سنسور فضای بیشتری برای راننده قابل کنترل است. در این سنسور  سیم پیچ های داخلی یک میدان مغناطیسی  اطراف سپر عقب ایجاد میکنند  و زمانی که خودرو به جسمی نزدیک میشود تغییراتی در آن میدان مغناطیسی ایجاد میشود. این تغییرات به صورت ولتاژ و یا جریان به پردازنده فرستاده میشود و سیستم این تغییرات را به عنوان هشدار به راننده اطلاع میدهد .

مزایا سنسور الکترومغناطیسی:

 • قرار گرفتن سنسور در داخل خودرو  باعث می‌شود تا سنسور در تمامی شرایط آب و هوایی به ‌خوبی کار کند و کارایی آن تحت تاثیر عوامل بیرونی قرار نگیرد.
 • سنسور الکترومغناطیسی قدرت بیشتری در تشخیص اجسام کوچک و در حال حرکت دارد و در شناسایی اجسام محدودیت ندارد

معایب سنسور الکترومغناطیسی:

 • در حالت ثابت ماندن خودرو سنسور عمل نمیکند و باید ماشین در حال حرکت باشد.
 • قیمت نسبتا بالا

آموزش نصب سنسور دنده عقب

 

 

جمع بندی:

سنسور ها قطعات الکترونیکی هستند که باعث آسانتر شدن زندگی ما میشوند. سنسور ها در سیستم های کنترلی خودرو نقشی حیاتی دارند و میتوانند اطلاعات مفیدی را نه تنها برای خودرو بلکه برای راننده نیز فراهم کنند. حتی اگر یک درصد احتمال برود که سنسور ها میتوانند جسمی را در پشت خودرو در حال حرکت تشخیص دهند که شاید کودکی سوار بر دوچرخه باشد و سنسور بتواند جان آن را نجات دهد، استفاده از سنسور دنده عقب برای هر خودرویی حیاتی و لازم است.

برای مقایسه قیمت و انواع مختلف سنسور دنده عقب کلیک کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.