انواع سنسورها در خودرو و کاربرد آنها

انواع سنسور خودرو

سنسور خودرو حسگرهایی هستند که اطلاعات را از بخشی به بخش دیگر ارسال می‌کنند و نقش بسزایی در عملکرد صحیح خودرو دارند. تقریباً همه خودروها  به انواع سنسورها مجهز شده اند. هرچه تعداد سنسورهای خودرو بیشتر باشد دقت در عملکرد اجزای مختلف آن افزایش می‌یابد. خودروهای مدرن سنسورهای مختلفی دارند که در بهبود عملکرد خودرو و سهولت رانندگی نقش بسیار مهمی دارند. در ادامه به معرفی انواع سنسور خودرو میپردازیم.

سنسور مف چیست؟

سنسور مف سرعت و چگالی هوای ورودی را ارزیابی میکند. این سنسور با نام سنسور سیم گرم هم شناخته میشود. سنسور مف بین فیلتر هوا و منیفولد هوا قرار دارد. ECU با کمک اطلاعات ارسال شده از میزان هوای وارد شده توسط این سنسور، میزان نسبت سوخت به هوا را مشخص میکند. اگر این سنسور خراب شود عملکرد خودرو با اختلال روبرو خواهد شد و ممکن است خودرو متوقف شده و یا میزان مصرف سوخت بالاتر از حد لازم برود.

مف سنسور چیست و کاربرد آن در خودرو

مپ سنسور خودرو چیست؟

یکی دیگر از انواع سنسور خودرو مپ سنسور است که با نام سنسور فشار منیفولد هوا نیز شناخته شده است. مپ سنسور فشار هوای وارد شده به دریچه ورودی را در هر لحظه محاسبه و به ECU ارسال می‌کند. وظیفه مپ سنسور اندازه گیری میزان هوای مکش شده به داخل موتور است. ECU با استفاده از اطلاعات دریافتی از این سنسور میزان باز و بسته شدن دریچه هوا را کنترل می‌کند.

اگر ECU  اطلاعات درستی از این سنسور دریافت نکند، نمی‌تواند وضعیت دقیق دریچه‌های ورودی هوا به موتور را تنظیم و کنترل کند. همین امر سبب میشود درست زمانی که موتور نیاز به هوای بیشتری دارد ECU دریچه ورود هوا را ببندد و مانع از ورود هوا به موتور شده و خودرو از کار بیفتد. چرا که ECU توانایی ارزیابی میزان دقیق فشار هوا به داخل موتور را بدون اطلاعات نخواهد داشت. در این مواقع خودرو شروع به ریپ زدن میکند و موتور لرزش پیدا میکند.

سنسور مپ - مپ سنسور چیست و چگونه کار میکند

سنسور دور موتور چیست و چگونه کار میکند

یکی دیگر از انواع سنسور خودرو، سنسور دور موتور یا سنسور موقعیت میل لنگ وظیفه تشخیص و ارسال اطلاعات لحظه ای دور موتور به ECU را بر عهده دارد. در صورت کارکرد نادرست و یا خرابی این سنسور خودرو به درستی کار نخواهد کرد و یا روشن نخواهد شد. و اگر خودرو در حال کار باشد و به سرعت خاموش میشود. گاهی اوقات این مسئله به خاطر کثیفی و جمع شدن براده در اطراف موتور می باشد. این مساله میتواند باعث شود  که سنسور نتواند به خوبی ارسال سیگنال به ECU  را انجام دهد. اگر خودرو تمیز شود این سنسور مجددا میتواند اطلاعات حرکت فلایویل را به ECU ارسال کند.

سنسور دریچه گاز چگونه کار میکند

سنسور دریچه گاز از حسگرهای تنظیم کننده پاشش سوخت انژکتور ها است و روی دریچه گاز و نزدیک استپر بسته میشود. وظیفه ی حسگر دریچه گاز این است که وقتی  روی پدال گاز خودرو فشار داده میشود به میزانی که پولکی دریچه گاز باز میشود به همان نسبت سنسور دریچه گاز باز میشود. سیستم با توجه به اطلاعاتی که دریافت کرده میزان سوخت و هوا رو تنظیم می‌کند. وقتی سنسور عملکرد درستی داشته باشد خودرو در دور آرام بدون مشکل حرکت میکند.سنسور دریچه گاز چیست؟

مشاهده و خرید انواع سنسور دریچه گاز

 

سنسور دمای آب  و یا خنک کننده موتور

مهترین وظیفه این سنسور کنترل میزان دمای مایع خنک کننده موتور است. عملکرد این سنسور  آمپر آب در پشت فرمان است که دمای موتور را به راننده نشان می دهد. با توجه به داده هایی که این سنسور به ECU  میدهد میزان دور فن خنک کننده رادیاتور تنظیم میشود. ایجاد حالت ساسات خودکار، میزان حرارت موتور برای غلظت سوخت، کنترل کمپرسور کولر در صورت بالا رفتن بیش از اندازه دمای موتور از وظایف دیگر این سنسور است .

سنسور دمای هوای ورود

کار این سنسور این است که دمای هوای ورودی به موتور را اندازه گیری کرده و به  ECU ارسال میکند. واحد کنترل از اطلاعاتی که از سنسور دریافت کرده مقدار جرم هوای ورودی به موتور را ارزیابی میکند. البته محاسبه جرم هوای ورودی به موتور فقط از این سنسور انجام نمی گیرد بلکه از طریق سنسورهای فشار هوا و موقعیت دریچه گاز نیز انجام میشود.  این سنسور دما هم یکی از تاثیر گذارترین در مصرف سوخت می باشد.

سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن یا همان O2 Sensor یک از مهمترین انواع سنسور خودرو میباشد که وظیفه کنترل گازهای خروجی از اگزوز و کاهش فرآیند آلایندگی را بر عهده دارد. وظیفه اصلی این سنسور نظارت بر میزان اکسیژن موجود در اگزوز است؛ با ترکیب میزان دقیق سوخت و اکسیژن به احتراق مناسب خودرو کمک کرده و در فرآیند کاهش آلودگی هوا نقش بسیار مهمی دارد. حسگر اکسیژن میزان اکسیژن موجود در گازهای خروجی خودرو را اندازه گیری میکند. حسگر اکسیژن معیوب تاثیرات بدی بر روی عملکرد موتور و آلودگی هوا بر جای خواهد گذاشت.

انواع سنسور خودرو - سنسور اکسیژن

سنسور ضربه

این سنسور وظیفه چک کردن و اندازه گیری مقدار لرزش موتور و ارسال آن به ECU را به عهده دارد. اگر مقدار محاسبه شده طبیعی باشد سیستم از خود عکس العملی نشان نخواهد داد. در غیر این صورت ECU  چراغ چک خودرو را روشن کرده و مقدار پاشش سوخت را کم میکند. لرزش زیاد باعث از بین رفتن و کاهش عمر قطعات خودرو می گردد.

سنسور سرعت

این سنسور سرعت خودرو را در حالتهای مختلف اندازه گیری کرده و به واحد کنترل  ارسال میکند. ECU   با استفاده از اطلاعاتی که از این سنسور دریافت کرده مقدار سوخت را برای وضعیت های مختلف (دور آرام ، شتاب گیری و توقف خودرو) تنظیم می کند. این سنسور در دو مدل ساخته شده که یکی با سیم کیلومتر و دیگری بدون سیم کیلومتر است. سنسور سرعت با سیم کیلومتر در خودروهای قدیمی بکار رفته و کارکرد کیلومتر در صفحه داشبورد به صورت مکانیکی نمایش داده میشود و بدون سیم کیلومتر در خودروهای جدید بکار میرود و کارکرد کیلومتر در صفحه داشبورد به صورت دیجیتالی نشان داده می شود .

سنسور دنده عقب

این سنسور یکی از مهمترین و کاربردی ترین انواع سنسور خودرو میباشد، حسگرهایی هستند که راننده را از وجود موانع در مواقعی مانند پارک کردن، مطلع میکنند. با شروع حرکت به سمت عقب سنسورها با استفاده از فرکانس و ارسال امواج صوتی یا مغناطیسی موانع را شناسایی میکنند؛ با صدای آلارم به راننده هشدار میدهند. هرچه صدا و شدت آلارم بیشتر باشد یعنی فاصله با مانع کمتر شده است. تعداد سنسورهای دنده عقب برای خودروها متفاوت است و بر روی سپرهای عقب خودرو نصب میشوند. هر چه تعداد این سنسورها بیشتر باشد میتواند از جهات مختلف موانع را تشخیص داده و اطلاعات دقیقتری به راننده بدهد.

انواع سنسور خودرو - سنسور دنده عقب

سنسور فشار روغن هیدرولیک فرمان

سنسور فشار روغن هیدرولیک فرمان روی لوله های هیدرولیک فرمان قرار دارد. این سنسور در سرعت های کمتر از ۵ کیلومتر در ساعت کار خود را شروع میکند. وقتی فرمان بعضی از خودرو ها در دور آرام تا انتها چرخانده میشود بخصوص مواقعی که خودرو سرد است موتور تحت فشار قرار گرفته و تا حدودی از دور موتور کاسته می شود. این به دلیل افزایش فشاری است که در سیستم هیدرولیک رخ می دهد و بار خود را روی موتور می اندازد. هنگامی که این عمل در خودرو اتفاق می افتد ECU  دور آرام موتور را به منظور جلوگیری از افت دور یا ایست موتور افزایش می دهد.

سنسور فشار روغن

سنسور فشار روغن معمولا در نزدیکی فیلتر روغن قرار گرفته و چک کردن سطح روغن موتور را بر عهده دارد. کاهش و یا افزایش بی‌دلیل این سطح و یا روشن‌ شدن چراغ روغن، می‌تواند دلایل زیادی مانند کثیفی فیلتر، کاهش سطح روغن و یا خرابی سنسور را‌ داشته باشد. با قرار‌گرفتن در  این وضعیت بهتر  است خودرو خاموش شود و علت بررسی شود. حرکت دادن اتومبیل بدون روغن صدمات جدی به موتور وارد خواهد آورد.

سنسور موقعیت میل سوپاپ

سنسور موقعیت میل سوپاپ موقعیت سیلندر یک را اندازه گیری کرده و به ECU ارسال میکند تا واحد کنترل الکترونیکی بتواند ترتیب پاشش انژکتورها را محاسبه کند. خودروهایی که دارای حسگر موقعیت میل سوپاپ می باشند پاشش سوخت توسط انژکتور ها، ترتیبی می باشد. وقتی برجستگی سر میل سوپاپ از روبروی سنسور موقعیت میل سوپاپ می گذرد، میدان مغناطیسی تغییر کرده و ولتاژی مستقیم به واحد کنترل الکترونیکی ارسال میکند. با هر بار چرخش میل سوپاپ یکبار پاشش سوخت در یکی از سیلندرها انجام می گیرد. درصورتی که سنسور میل­ سوپاپ خراب شود موتور تک استارت روشن نمی­شود. معمولاً باید چندین بار استارت زد تا موتور روشن شود و بعد از روشن شدن مصرف سوخت و آلایندگی افزایش خواهد یافت. برای مشاهده لیست قیمت انواع سنسورهای موقعیت میل سوپاپ کلیک کنید.

سنسور موقعیت میل سوپاپ خودرو

جمع بندی: سنسورها در خودرو وظایف بسیار زیاد و متنوعی دارند و استفاده از آنها رو به افزایش است. در خودروهای مدرن سنسورها وظیفه ایجاد سهولت و لذت رانندگی را نیز بر عهده دارند. عملکرد همزمان سنسورها و رادارها و استفاده از تکنولوژی های جدید باعث شده تا خودرو بدون نیاز به راننده بتوانند به مسیر خود به درستی ادامه دهند و در مواقع حساس به سرعت تصمیم گیری کند. خودرو های تسلا و گوگل نمونه بارزی از استفاده از سنسور، رادار و تکنولوژی در عرصه صنعت خودرو سازی هستند.

 

دانلود pdf مقاله

برای مشاهده لیست قیمت انواع سنسور دنده عقب کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *